– Det kunne være noget, som flere virksomheder havde gavn af, især når det i mindre virksomheder kun er en person, som arbejder med det. Så kan man møde kollegaer inden for samme felt, selv når man ikke har det i sin egen virksomhed, fortæller Christa Lodahl, der er erhvervschef for Business Center Bornholm.
Lidt teknisk forklaret er der rigtig, rigtig mange forskellige målepunkter, man som virksomhed kan udnytte. Det kan for eksempel være vandforbruget, affaldshåndteringen og så CO2-aftrykket, som de blandt andet hos Borntek Industri mest af alt bruger ESG-regnskabet til.
Faktisk begyndte Borntek, i form af Heidi Gravers, økonomi- og administrationschef, at arbejde med det allerede i 2022.
Her bruger virksomheden ESG-regnskabet til at se, hvor henne i virksomheden og produktionen der bliver udledt CO2.
– Så fik vi vejledning til at arbejde med, hvordan det kan bruges og komme i dybden med det. Det er komplekst at arbejde med, da der ikke er noget overordnet regelsæt. Man skal selv finde ud af mange ting, hvad der skal beregnes, og hvad der skal med, fortæller Heidi Gravers.