Trick fra 1884 får tungen på gled

Trick fra 1884 får tungen på gled
Birthe Larsens kniplingebræt er fra 1884, og det er en rigtig samtalestarter. Foto: Sarah Thun Kristensen
ERHVERV | Onsdag 4. juni 2025 • 19:00
ERHVERV | Onsdag 4. juni 2025 • 19:00

På Torvet i Aakirkeby er der gang i kræmmermarkederne tirsdag og torsdag. Her sælger Birthe Larsen lidt, men hun snakker mere. Hun har nemlig erhvervet sig en helt særlig sag, der får mange til at stoppe og snakke.

Det er smukt vejr i Aakirkeby tirsdag formiddag, og det er nærmest ikke til at få fingrene i en parkeringsplads omkring Torvet.

Midt i byen er borde sat op med nisser, kunsthåndværk i træ, strikkede trøjer og alverdens kræmmerier. Der er flere kræmmere end besøgende - til gengæld er der hele tiden udskiftning blandt de besøgende som kigger, sludrer og fortsætter vandringen.

Adskillige af de besøgende stopper op hos Birthe Larsen, som har fuld gang i et kompliceret udseende håndarbejde på et grønt polstret bræt. Hun smiler varmt og snakker gerne med de forbipasserende. En ældre herre underholder med, hvordan han mener, at kræmmermarkedet er pensionisternes samlingssted - ikke helt forkert en formiddag i starten af juni, men det skifter nok senere på sommeren, når turisterne ankommer med endeløse fridage.

På Birthe Larsens trøje står der, at hendes yndlingssæson er Bornholm, og det er nemt at tro på, for hun hilser hjerteligt på og inviterer straks ind i kniplingernes verden.

– Jeg har taget mit kniplingebræt med på marked, og det er et, jeg har fundet på genbrug. Det er fra 1884, fortæller hun begejstret.

Tidligere havde hun striktøjet med på marked, og så sad hun og strikkede løs, når der var langt mellem gæsterne og småsnakken.

– Men kniplingerne er meget bedre, for det er virkelig noget, der kan starte en snak, når folk kommer forbi. Der er mange, der lige skal se, hvad det er for noget, og som stiller spørgsmål, forklarer hun.

For hende er salg bare en bonus. Hun er på marked for at socialisere, for siden hendes mand døde tilbage i 2009, har hun mærket, at hun har brug for at komme ud og snakke og være omkring mennesker i sin hverdag.

– Jeg skal ikke sidde hjemme og surmule. Og jeg sælger da også lidt, men jeg snakker mere, ler hun.


Der er fuld gang i kræmmersæsonen i Aakirkeby. Foto: Sarah Thun Kristensen

 

Et stort projekt

Birthe Larsen bor i Østerlars. Hun har haft mange forskellige hverv i sit liv, for hun har altid været fingernem og dygtig til at brodere - hun fortæller, at hun har været brodøse på en række vigtige projekter.

– Jeg har også undervist på højskole, og så har jeg broderet rigtig mange navne på dåbskjoler. Men jeg har levet af at gøre rent, forklarer hun.

Hun mener dog, at det er ganske vigtigt at unge mennesker lærer at brodere og kniple. Hendes egne børn mestrer det hele, fortæller hun.

– Men de får det nok ikke rigtig gjort, for de har så mange ting, de skal nå. Men måske en dag bliver der en pause, smiler hun.

Nu er hun dog selv pensioneret, og det betyder, at hun kan bruge både tirsdage og torsdage på at fremstille kniplinger og strikkerier på torvet i Aakirkeby i fællesskab med alle de andre kræmmere.

Når hun ikke sidder her, så har hun et andet stort prestigefyldt projekt på arbejdsbrættet.

– Jeg har endelig fået lov til at lave den nye alterdug til Østerlars Kirke, stråler hun.

Efter eget udsagn har hun nærmest plaget lidt for at få lov til at lave den, for der har været forskellige præster, som har ment forskellige ting om, hvordan alterdugen skulle se ud.

– Men nu har jeg fået lov, og jeg har hentet et smukt mønster til dugen i Sverige. Den skal jo være omkring 20 centimeter bred, fortæller hun og viser afstanden med hænderne.

Det betyder, at kniplingebrættet kommer på overarbejde, og faktisk har hun allerede arbejdet på den en hel vinter.

– Men jeg har også holdt lidt pause, så der går nok en vinter mere, før jeg er færdig. Men så holder vi en festlig indvielse, smiler hun.

 

 

 

 

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT