Selvom man er kede af at miste sin nuværende direktør, fortæller bestyrelsesformand Lars Erik Jønsson, at de har forståelse for situationen:
– Anne Thomas har været en stærk direktør for CRT de seneste seks år, hvor hun har stået i spidsen for at styrke centerets placering som et nationalt forsknings- og udviklingscenter med en tydeligere sammenhængende strategi for såvel forskning, data- og modeludvikling og analyser. Vi er derfor meget kede af at miste hende nu, men vi har stor forståelse og respekt for Anne Thomas konsekvente valg med en prioritering af sine politiske ambitioner.
Anne Thomas har været direktør i CRT i seks år, og bestyrelsesformanden forventer stor interesse for stillingen, som han mener er ganske unik på Bornholm.
– Men vores forventninger er også store til en ny direktør.
Centeret arbejder blandt andet med at forstå den store samfundsmæssige forandring, der sker på områder som uddannelse, erhverv, og arbejdsmarked - og hvordan omstillingen påvirker udviklingen i land og by.