Skyd dem, siger en. Stop, siger en anden

Skyd dem, siger en. Stop, siger en anden
Antallet af råger toppede i 1970'erne, hvor der var cirka 4.500 par på Bornholm. I 2011 var bestanden nede på cirka 1.500 par. Arkivfoto
ERHVERV | 20. MAJ • 15:30
Emil Hansen
Journalist
ERHVERV | 20. MAJ • 15:30

I øjeblikket er det tilladt at skyde dem. Det kræver en tilladelse, men ifølge en formand bliver de givet for let. Problemet med fuglene bliver kun større. Derfor er det nødvendigt, mener en anden.

Debatten om regulering af rågerne er efterhånden blevet en bornholmsk forårsklassiker.

Den cirka 45 centimeter sorte fugl er som udgangspunkt fredet. Det gælder også i fuglens yngleperiode. Det er dog muligt, at søge om tilladelse til at regulere – det vil sige at skyde – fuglene, hvis de er til fare for menneskers sundhed. Regulering af rågeunger foregår mellem 1. maj og 15. juni.

Tilladelsen til at skyde gives typisk, hvis rågerne er for tæt på menneskelig bebyggelse, og hvor deres tilstedeværelse kan opleves som en belastning i hverdagen. Det er særligt støjen fra fuglene i forårsmånederne, der får diskussionen til at fylde.

For mange dispensationer

Hos Dansk Ornitologisk Forening på Bornholm møder den nuværende praksis kritik. Foreningen mener, at der bliver givet for mange dispensationer til regulering, og at myndighederne ikke i tilstrækkelig grad kan kontrollere grundlaget for de enkelte ansøgninger.

– Vi kan konstatere, at ansøgninger om dispensationer bliver givet forholdsvist rundhåndet. Der indsendes mange ansøgninger, og Naturstyrelsen kan ikke kontrollere forholdene, der ligger til grund for hver enkelt ansøgning. Derfor reguleres der mange råger, lyder det fra formand Jens Christensen.

Ifølge Jens Christensen handler konflikten grundlæggende ikke om den sorte fugel, men derimod om det moderne samfunds syn på naturen.

– Det handler jo i bund og grund om, at vi ikke tolererer naturen. Vi bryder os simpelthen ikke om, at vi ikke kan bestemme, hvornår vi skal høre eller se den.

– I forårstiden kommer det altid til at handle om, at nogle mennesker synes, at rågerne støjer. Der er nogle, der mener, at larmen fra fuglene kan påvirke den menneskelige sundhed.

Fuglen er ikke risiko for at blive truet og dermed komme på den såkaldte røde liste. På listen er plante-, svampe- og dyrearter, der er risiko for at uddø i Danmark. Alligevel mener formanden for den bornholmske afdeling, at det er et problem, når der bliver reguleret mange råger.

– Det er jo et problem, hvis man vil have en bestand af råger. Som en fugle-interesseret gruppe synes vi selvfølgelig, at det er et problem. Derfor mener vi, at man burde acceptere, at man kan høre naturen.

Større og større problem

Hos Rønne Jagtforening er vurderingen en anden.

Formand Ole Auene Jacobsen er ikke overrasket over, at Dansk Ornitoglogisk Forening på Bornholm gerne ser færre dispensationer til at regulere råger.

– Det er klart, at de mener det, men hvis man har nogle gode argumentationer for støj og ødelæggelse af nærområde, får man tilladelse. Det er helt sikkert, fortæller han.

Han fortæller, at de i Rønne Jagtforening har faste aftaler med to steder, der gerne vil have reguleret. Der er tale om Rønne Kirkegård og Galløkken Camping.

– De søger deres tilladelser, som de skal, og vi har haft bekæmpelse af voksne i januar og februar, og så har vi fået tilladelse til at skyde ungerne nu her, når de kommer ud.

Ole Auene Jacobsen har indtryk af, at der bliver reguleret en del over hele øen.

– Det er jo et større og større problem, og folk har fundet ud af, at det godt kan svare sig at søge tilladelse, for så får man den.

Overordnet er Ole Auene Jacobsen godt tilfreds med samarbejdet med Naturstyrelsen. Selvom formanden er med til at regulere rågerne, kan han i nogle tilfælde godt forstå dem, der mener, at naturen skal have lov til at være natur.

– Jeg har prøvet at forklare gæsterne på campingpladsen, at man må forvente, at der er lidt dyreliv, når man tager på camping midt i en skov, men det problem vil de så have fjernet. Sådan er menneskeheden i dag. Men selvfølgelig skal de også reguleres, for der er rigtig mange af dem, og de har jo deres natur med deres skrappen. Jeg har dem selv i min baghave, men der er ikke nogen, der har klaget over dem.

Alt efter bogen

Det er Naturstyrelsen, der modtager ansøgninger og giver tilladelse til at skyde rågerne. Ifølge vildtkonsulent Anders Jensen følger Naturstyrelsen reglerne.

– Ved ansøgning bekræfter ansøgeren på tro og love, at forudsætningerne er overholdt, siger Anders Jensen.

Det er i perioden mellem 1. maj og 15. juni, at Naturstyrelsen kan give tilladelse til at regulere den mellemstore kragefugl.

– Forudsætningen for at få tilladelse til regulering af rågeunder i rågekolonier af hensyn til støjgener, er at der er tale om en koloni, samt kolonien er beliggende inden for 200 meter fra beboelse.

Antallet af ansøgere til regulering af rågerne er faldet på nationalt plan. I 2022 lå antallet af ansøgere på 2.800, men i 2025 var tallet faldet til 2.400.

– Antallet af rågeunger, der bliver reguleret, ligger dog i samme periode på et jævnt niveau, fortæller Anders Jensen.

I år er der – indtil videre – givet 77 tilladelser på Bornholm. Sidste år lå det samlede antal tilladelser på 71. 



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT