Et sted, hvor det dog går rigtig godt, er datterselskabet i USA, som Beck Pack etablerede omkring 2007. Det var en vanskelig start, som Peter Vesløv siger det, men det er der styr på.
Virksomheden leverer her på alle parametre, som det forventes, og i den nuværende verdenssituation giver det også nogle fordele, når der er en toldkrig, som den amerikanske præsident har igangsat.
– Lige nu så opererer vi jo kun med 10 procents told, men der er jo mange røster fremme, om hvad det kan komme til at betyde, og der er ingen tvivl om, at det er jo en styrke for os, at vi er i USA. Vi er næsten 100 procent selvforsynende med råvarematerialer, der kommer fra USA. Vi har nogle få ting, som kommer fra Europa eller andre steder. Det er en gevinst, og det er en tvivl om, fortæller Peter Vesløv.
Det amerikanske marked er i dag også det største marked for Beck Pack, hvor det står for lidt mere end 50 procent.
– Når vi har fabrikken i USA, giver det sikkerhed for, at vi ikke bliver pålagt en eller anden vanvittig toldsats eller i hvert fald begrænset omfang. Men man må også sige, at der er nogle ting, som gør, at omkostningerne i USA er lidt højere, end hvad vi er vant til i Danmark. På den måde er der også noget, der går den anden vej, siger økonomidirektør, Henrik Munk, inden Peter Vesløv tilføjer: