Påbud lukkede webshoppen: Vil tage til genmæle

Påbud lukkede webshoppen: Vil tage til genmæle
Arkivfoto: Kristoffer Linus Lauritzen
ERHVERV | 5. FEB • 05:30
ERHVERV | 5. FEB • 05:30

I starten af januar blev Bornholmerhampen pålagt at trække hele høsten fra 2023 tilbage. Nu er webshoppen lukket, og indehaverne arbejder på at tage kampen op mod påbuddet, som de mener er urimelig.

Det endte nærmest med at være god reklame, da Bornholmerhampen i starten af året blev pålagt at trække hele høsten fra 2023 tilbage, fordi Fødevarestyrelsen vurderede, at det samlede indhold af THC og THCA oversteg de tilladte grænser.

Sådan påpeger en Facebook-bruger, der aldrig før havde hørt om mikroproducentens biodynamiske hampete, men som nu ville høre, hvor man kan erhverve sig sådan en omgang.

En anden nægtede pure at kassere teen, som Fødevarestyrelsen ellers anbefaler.

"Fødevarestyrelsen kan rende og hoppe de skal ikke bestemme om jeg skal drikke den. Så her i huset bliver den drukket. Basta."

En tredje fik også pludselig smag for te, selvom det ikke normalt er på kostplanen.

"Jeg drikker normalt ikke te. Men når diktaturet blander sig i fredelige menneskers forretning kan jeg sagtens overtales."

Og ifølge Bornholmerhampens svar på sin egen udmelding og de opbakkende kommentarer, ser det da også ud til at "reklamen" har hjulpet. De skriver nemlig, at de har bestillinger som aldrig før.

– Er det i håb om at få en hurtig rus, vil man dog blive slemt skuffet, understreger de, ligesom de i det oprindelige opslag fortæller, at det er nyt at THCA medtages i vurderingerne.

"Vi skal for en god ordens skyld også informere om at THCA ikke er psykoaktivt og ikke omdannes til THC ved at blive overhældt af varmt vand."

Stor usikkerhedsmargin

Meldingen om at den rene biodynamiske hampete fra 2023 skulle trækkes tilbage kom den 8. januar, og den 14. januar måtte Bornholmerhampen så skrive ud igen og trække en række urteblandinger tilbage.

I den forbindelse skrev virksomheden ud, at hampesorten som er brugt til teen er den samme, som de har brugt de sidste syv år, og at både dyrkning og forarbejdning er den samme som altid.

De forklarer desuden, at Fødevarestyrelsen har fastsat en bestemt aktionsgrænse på THC i hampete, ud fra en række anbefalinger der er lavet i EU-regi.

Fødevarestyrelsen har senest vurderet, at der var 0,67 milligram THC per kilo hampete - og det er 0,17 milligram højere end aktionsgrænsen på 0,50. Iværksætterne oplyser desuden, at det medgives, at der er en usikkerhedsmargin på hele 0,19 milligram per kilo i målingen, som har gjort hele høsten fra 2023 usælgelig.

"Vi har hvert år fremvist analyseresultater af hampen til Fødevarestyrelsen, der har kvitteret med en godkendelse af produktionen," skriver iværksætterne, som forklarer at de har været drevet af et brændende ønske om at lave en bæredygtig og sund danskproduceret urtete.

".. vi finder det dog også vanskeligt at fortsætte med teen under disse betingelser, og lukker med al sandsynlighed produktionen af urtete med udgangen af januar måned."

Skørt og urimeligt

Stort set alle produkter er markeret som udsolgte på webshoppen her i starten af februar, og på virksomhedens Instagram-konto har de to indehavere sendt en hilsen ud, hvor de skriver, at de er tvunget til at lukke deres produktion og tager tilløb til at lukke hele den lille virksomhed.

Det har sat tanker i gang om dansk fødevareproduktion, og de informerer om, at de kommer til at følge op på forløbet.

".. tak for opbakningen her og i webshoppen, det gør en kæmpe forskel og siger os, at det alligevel har været det hele værd."

Til Tidende skriver Signe Anker, at de synes det er temmelig skørt og urimeligt, og at de arbejder på fuldt tryk.

– Vi er nu ved at få indsamlet en række second opinions for at kunne tage til genmæle. Vi har dog været meget pressede på tiden, da vi begge også har andre opgaver, hvorfor vi ikke er helt i mål med dette endnu, fortæller hun.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT