Møbelfabrikken opgraderer

Møbelfabrikken opgraderer
Carsten Aalling ved det nye lydanlæg. Eget foto
NOTITS | ERHVERV | 20. MAR • 16:00
NOTITS | ERHVERV | 20. MAR • 16:00

Møbelfabrikken i Nexø har investeret i en omfattende opgradering af lydanlæg, mikrofoner og headsets i sit konference- og mødecenter.

Formålet er at sikre en endnu bedre lydoplevelse for virksomheder og kulturinstitutioner, der benytter faciliteterne, fortæller direktør Carsten Aalling i en pressemeddelelse.

– Da vi allerede har et af Bornholms største projektorlærreder, vil vi også tilbyde den bedste lydkvalitet. Vi kan rumme op til 180 siddende gæster, 250 ved en kombination af stående og siddende, samt 110 gæster til festmiddage. Med en mobil scene og en talerstol er det afgørende at have et professionelt lydsystem, der sikrer optimale forhold for både budskaber og underholdning, siger Carsten Aalling.



En sijllavitta



‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
FÅ ABONNEMENT