Martin Smidt og hele holdet på Hotel Nordlandet er glade. Dels er solen vendt tilbage, dels er der booket godt op på både værelses- og restaurantdelen på hotellet, der er placeret højt på klipperne på Strandvejen mellem Allinge og Sandvig.
– Vi er glade for vores lille forretning, vi har en god stemning heroppe, også selv om vi har travlt, siger han.
Det er Martin Smidts tiende sæson som ejer af det tidligere Hotel Romantik, og selv om han meget hellere vil tale om visioner, så taler tallene deres tydelige sprog. Ifølge det nyeste regnskab kom Nordlandet ud af 2023 et plus på 3.300.000 kroner før skat mod et overskud på 2.830.000 kroner året forinden.
– Driften på Nordlandet har altid været fornuftig. Vi gør os alle umage for at give gæsterne en god oplevelse, siger Martin Smidt Kristensen, der blandt andet har mange børnefamilier på hotellet i højsæsonen.