Gælden har rundet en halv milliard kroner

Gælden har rundet en halv milliard kroner
Trefor El-net Østs overskud er mere end halveret, og gælden er næsten fordoblet. Foto Jacob Jepsen
ERHVERV | Lørdag 19. april 2025 • 11:00
Henrik Nielsen
Journalist
ERHVERV | Lørdag 19. april 2025 • 11:00

Overskuddet og egenkapitalen er reduceret, og gælden er vokset i selskabet, der ejer og driver det bornholmske el-net

Et overskud efter skat på 13,4 millioner kroner er, hvad Trefor El-net Øst A/S præsterede i 2024. Til sammenligning var overskuddet i 2023 på 27,3 millioner kroner. Ledelsen betegner resultatet som tilfredsstillende, selv om det er lavere end forventet.

Egenkapitalen i Trefor El-net Øst er gået fra 676,3 millioner kroner i 2023 til 252 millioner kroner i 2024. I moderselskabet Ewiis årsrapport fortæller ledelsen, at Trefor El-net Øst er overkapitaliseret i forhold til koncernens øvrige selskaber og i forhold til sammenlignelige selskaber eksternt. Derfor udloddes der i 2024 fra Trefor El-net Øst til Trefor Infrastruktur, for at TREFOR El-net Øst og TREFOR El-net opnår en højere grad af sammenlignelighed i deres kapitalstruktur og indtjeningsevne.

I 2024 udlodder Trefor El-net Øst 55 millioner kroner til sin ejer. Udlodningen har ingen effekt på elpriserne, fremgår det.

Flere elbiler

Trefor El-net Øst ejer, driver, vedligeholder og udbygger elinfrastrukturen på Bornholm og transporterer el til og fra 29.130 lokale kunder. Selskabet er en del af holdingselskabet Trefor Infrastruktur og indgår i Ewii-koncernen.

I løbet er 2024 er gælden i Trefor El-net Øst næsten fordoblet fra 269,3 millioner kroner ved årets begyndelse til 534.9 millioner kroner ved dets slutning. 80 procent af gælden er langfristet gæld til realkreditinstitutter, fremgår det.

Om 2024 fortæller ledelsen, at året har været kendetegnet ved elektrificering og ændret forbrugeradfærd. Der er kommet flere elbiler, og der har været vækst i erhvervsområdet. De bornholmske forbrugere sparer fortsat på energien, og der blev i alt transporteret 224 gigawatttimer i 2024, hvilket er godt tre procent mere end i 2023.

Forstærkning af elnettet

Der blev gennemført en større integration af det bornholmske net i Trefors fælles drifts- og planlægningssystemer, hvilket ifølge ledelsen gør det muligt at høste gevinster ved at harmonisere processer, systemer og arbejdsgange for Trefor El-net og Trefor El-net Øst.

Fremadrettet forventer Trefor El-net Øst en begrænset vækst i etableringen af små anlæg for vedvarende energi, og selskabet oplever en større interesse for at etablere batterianlæg med henblik på at kunne levere systemydelser.

På forbrugssiden er der fokus på udbygning af ladeinfrastrukturen til såvel person- som lastbiler, hvilket vil kræve en forstærkning af elnettet og en anderledes ageren overfor de nye kundetyper. Honorering af ladebehovene vil også kræve investeringer i digitale løsninger, fremgår det.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT