Det kom frem sidste år, at Remisen havde fundet ny ejer. Det tidligere gartneri havde i en længere årrække tjent som undervisningsbygninger for Bornholms Regionskommune, som ønskede at samle eleverne et nyt sted.
– Det ramte lige, hvad vi havde brug for. Vi stod på 300 m2 i Aakirkeby og producerede, hvilket var alt for klemt. Vores bar, som også var et art showroom, var på kun fire m2. Nu får vi 120 m2 alene til baren. Det kommer til at give os mere luft til at folde vores ideer ud og udvikle yderligere.
Med i Remisen følger den gamle stationsbygning i Lobbæk, og den bliver udtryk på sin helt egen måde for den iderigdom, som Henrik Nerst er kommet til at stå for her på øen.
– Stationsbygningen har udkig til marker, og der går næsten altid råvildt. Det ville vi gerne bruge til noget, som andre kunne få glæde af, men det bliver først til noget om 2-3 år.. Så der bliver indrettet ferieboliger i stationsbygningen samt glamping udenfor. Dem der ikke bryder sig om at sove i telt, kan så booke et værelse. Det er også derfor, der kommer en bar med frokostserveringer.
Men først skal flytningen til Lobbæk på plads, og det kan vel ikke undre, hvis naboerne følger godt med. Det er trods alt ikke hver dag et destilleri rykker ind.