– Jeg synes den større forandring er ret ny. Den er kommet med, at der er kommet et nyt fokus på Bornholm.
Hvor Bornholm førhen primært appellerede til turisterne for sin enkelthed, mener Henny Jensen, at Bornholm og bornholmerne er blevet mere modne og tør vise sine andre sider mere frem, og det er det, der tiltrækker, det hun kalder de kræsne turister. Men det har også krævet, at Bornholm har kunne skabe et helt økosystem til disse mere luksusorienterede turister, som ifølge erhverskvinden ikke kan nøjes med én eller to gode restauranter under én hel uges ophold på klippeøen.
– Sommerhusene er blevet forbedret, og der kommer en masse nye til. Hotellerne bliver bygget om, og vi får generelt et højere niveau på det område. Der er flere kulturtilbud og flere kunstnere. Der er kommet fokus på Bornholms gode råvarer, og det har også givet grobund for madvirksomheder og gourmetrestauranter. Det gør, at vi kan få folk til øen, som kan og vil betale for alt det.
De kræsne turister vil fortsat gerne have Bornholms enkelthed og skønhed, tilføjer Henny Jensen, men vi skal samtidig også kunne tilbyde dem mere luksusiøse rammer end en køjeseng på et vandrehjem.
– Vi har vist, at Bornholm kan meget mere, end folk tror. Det er mere end at gå i Brændesgårdshaven og på silderøgeri og så rejse hjem igen. Fordi livskvalitet er også blevet fred og ro. Det er at komme væk fra stress og problemer og ud i den friske luft. Og så kan vi tilbyde et lilleput-samfund, hvor folk synes, vi er sindsygt hyggelige. Jeg tror, det er fordi Bornholm på en eller anden måde giver en nostalgisk følelse af, at alting er så hyggeligt på Bornholm på den der mormor-og-morfar-agtige rare og trygge måde.