At 25 plus 25 er lig med 50, ved de fleste. Det ved ledelsen i Gudhjem Svømmehal også, og derfor gør den klar til at fejre, at det i år er 50 år siden, hallen blev bygget. Det betyder samtidig, at Gudhjem Svømmehal har eksisteret i to gange 25 år.
Det var Ivan Albertsen og Flemming Jørgensen fra Gudhjem Idrætsforening, som fik ideen om at etablere en svømmehal. De fik hurtig bred opbakning i lokalsamfundet, og i juli 1974 foretog amtsborgmester Jens Brandt den officielle indvielse. I åbningstalen kom han ind på økonomien i det at drive en svømmehal, og det var ikke altid nemt at få enderne til at mødes, slet ikke da hallen blev så gammel, at det blev nødvendigt at udføre renoveringsarbejde. Faktisk kunne historien om Gudhjem Svømmehal være sluttet, da den fyldte 25 år, fortæller formand Hans Jørgen Jensen.
I 1999 havde nogle store renoveringsopgaver drænet kassen, og i maj blev svømmehallen tvunget til at dreje nøglen om. Endnu en gang blev den lokale opbakning afgørende. I august indkaldte en arbejdsgruppe til borgermøde, og arbejdet med at redde svømmehallen gik i gang. I arbejdsgruppen sad blandt andre Hans Jørgen Jensen, Hans Hansen og Arne Kofoed, som i dag er henholdsvis formand, næstformand og sekretær i bestyrelsen. Svømmehallens mangeårige leder, Michael Hoffmann, var også en del af gruppen.