Beofs administrerende direktør Claus M. Andersen glæder sig over samarbejdet med den nye bestyrelse og understreger borgernes indflydelse:
– Jeg er glad for, at bornholmerne har indflydelse på, hvem der sidder i vores bestyrelse. Det har de jo på flere måder, både via vores netop afholdte forbrugervalg, men også via kommunalvalget, som har resulteret i, at vi får fire folkevalgte politikere med om bord. Det er godt og helt nødvendigt, når man tænker på de store beslutninger, vi skal træffe de kommende år, siger han.
Den nye bestyrelse træder til ved den førstkommende ordinære eller ekstraordinære generalforsamling til foråret. I alt afgav 206 bornholmere stemme i valget, hvor én stemme per husstand eller virksomhed kunne afgives.