Butikken slår rekord: 'En fantastisk sommer'

Butikken slår rekord: 'En fantastisk sommer'
Hanne Jensen er frivillig butiksleder i Danmission Genbrug. Arkivfoto: Jesper Gynther
ERHVERV | 28. AUG • 13:15
ERHVERV | 28. AUG • 13:15

Det har været en forrygende sommer i Aakirkeby, og det har givet omsætningsrekord hos Danmission Genbrug.

Denne sommer har Aakirkeby summet af liv – og hos Danmission Genbrug har der været mere aktivitet end nogensinde.

Det skriver butikken i en pressemeddelelse.

For udover travle dage og masser af glade kunder, så har sommermånederne budt på en omsætningsrekord i butikken, der kunne fejre 25-års jubilæum sidste år.

Hanne Jensen er frivillig butiksleder, og hun er ikke i tvivl om, at forklaringen på succesen er, at butikken altid fremstår flot, indbydende og velholdt. Det bemærkes nemlig af både turister og lokale.

– Vi har haft en fantastisk sommer med rigtig mange besøgende. Turisterne fra Tyskland, Sverige og Norge roser både vores priser og den hyggelige butik – men det er ikke kun gæsterne udefra. Vi får også masser af skulderklap fra de lokale, og det betyder virkelig meget, fortæller Hanne Jensen.

Det er nemlig vigtigt for dem, at der er styr på alt fra sortering og strygning af tøjet til den daglige orden på hylderne.

– Når kunderne lægger mærke til det og roser os, giver det virkelig energi til arbejdet, siger hun med et smil.

Mangler fortsat frivillige

Det understreges dog, at den flotte sommer ikke kunne lade sig gøre uden den store opbakning fra lokalsamfundet.

Tøjcontaineren udenfor butikken er blevet flittigt brugt, og langt det meste, der afleveres, er i virkelig god stand.

– Vi får så mange fine ting ind. Uden donationerne kunne vi slet ikke drive butikken. Tusind tak til alle jer, der støtter os med tøj, sko og tilbehør, som I ikke længere skal bruge. Det betyder mere, end I aner, fortæller Hanne Jensen.

Alt, hvad der kommer ind, bliver sorteret, strøget og hængt op, så den høje standard opretholdes, og kunderne altid kan glæde sig til en butik, der ser pæn ud og byder på små skatte til gode priser.

Med succesen følger imidlertid også behov for flere hænder. Sidste år kunne vi i Tidende beskrive, hvordan man manglede nye frivillige, og det er stadig tilfældet her et år senere. Det er nemlig en lille gruppe frivillige, der får butikken til at køre, men flere kræfter vil gøre både hverdagen lettere – og fællesskabet endnu sjovere.

– Man behøver ikke binde sig for mange timer. Lidt hjælp gør en stor forskel, og vi har det hyggeligt sammen. Der er plads til grin, gode snakke og til at være en del af noget meningsfuldt. At være frivillig i en genbrugsbutik handler ikke kun om at ekspedere kunder – der er plads til alle talenter, store som små, fortæller Hanne Jensen, som inviterer alle interesserede forbi butikken til en snak.


Det har været en god sommer i butikken. Faktisk bedre end nogensinde før, oplyser Danmission Genbrug. Eget foto.

Flyttede butikken

Danmission Genbrug flyttede for efterhånden fire år siden til de større og mere centrale lokaler i Jernbanegade i Aakirkeby, og siden da er omsætningen steget.

I 2023 havde butikken således en omsætning på en halv million kroner, hvoraf overskuddet på 270.000 kroner blev sendt til velgørende formål.

Danmission giver blandt andet nødhjælpspakker til familier på flugt i Libanon og skaber dialog mellem forskellige trosretninger i Afrika, Asien og Mellemøsten, ligesom den også beskytter miljøet og truet regnskov i Cambodia.

Derudover donerer Danmission Genbrug Aakirkeby 15 procent af sit overskud til Aaker-Pedersker sogns menighedsråd.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT