Busselskab lukker

Busselskab lukker
Busselskabet tog ansvar kort efter, at Rusland invaderede Ukraine. Ni dage inde i krigen er en af selskabets busser her på vej tilbage til Bornholm med ukrainske flygtninge – efter at bussen havde været fyldt med nødhjælp på vejen til Ukraine.
TOPNYHED | ERHVERV | Mandag 7. oktober 2024 • 09:43
Jakob Marschner
Journalist
TOPNYHED | ERHVERV | Mandag 7. oktober 2024 • 09:43

Medarbejderne er blevet opsagt hos Svaneke Nexø Bustrafik, der lukker på grund af sygdom.

Svaneke Nexø Bustrafik er på vej ud på sine sidste ture på landevejene. Busselskabet lukker inden længe.

– Det er rigtigt, at vi lukker. Det skyldes, at jeg har været syg, bekræfter direktør Morten Krogsgaard-Hansen.

– Jeg kan ikke helt svare på præcis hvornår vi lukker. Men det bliver indenfor den næste måneds tid.

Alle busselskabets medarbejdere, i alt cirka 12, er blevet opsagt, fortæller Morten Krogsgaard-Hansen.

– Folk har taget det fint. Nogle kører videre for et andet selskab. Om andre af dem ved jeg ikke, siger han.

– Jeg er helt afklaret med det, siger Morten Krogsgaard-Hansen, der også oplyser, at "der er styr på" de bookinger, som folk har foretaget hos Svaneke Nexø Bustrafik.

Busselskabet har altid været en mindre virksomhed, og egenkapitalen har også været lille i de seneste år.

Egenkapitalen voksede dog til 305.000 kroner med udgangen af forrige år, før et samlet resultat på minus 213.000 kroner sidste år gjorde egenkapitalen negativ med et minus på 112.000 kroner.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT