Saltvand på markerne kan bestemt ikke anbefales

Saltvand på markerne kan bestemt ikke anbefales
Markvanding med havvand kan ikke anbefales, skriver Holger Mortensen. Eget foto
KOMMENTAR | DEBAT | Torsdag 8. maj 2025 • 15:30
Af:
Holger Ø Mortensen
KOMMENTAR | DEBAT | Torsdag 8. maj 2025 • 15:30

Holger Ø Mortensen er bekymret over brugen af saltvand på markerne.

 

Der er krise for mange landmænd på Bornholm.

Det har regnet meget lidt siden 1. februar, og de nysåede marker tørster efter vand. Det har en landmand rådet bod på ved kort og godt at pumpe saltvand op fra Østersøen og vandet en nysået mark - angiveligt tilsået med spinat. Bornholm er kendt for mange frøafgrøder.

Ikke forbudt

Det er ikke forbudt at vande marker med saltvand, men det kan bestemt ikke anbefales.

Der er stor risiko for udbyttetab, og jordstrukturen kan tage stor skade. Man forstyrrer den osmotiske balance - altså vandets evne til at vandre frit i jordlagene og til planterne. Man kan sagtens ændre ph-værdien på en mark ved at tilsætte kalk, men dette gælder ikke vedrørende salt. Salt skal ganske enkelt udvaskes af pløjelaget igen, og dette er oftest vanskeligt. Og hvor ender saltet? I grundvandet?

Marken med spinat (formodentligt) er skam spiret fint, og til høst kan man måle sig til årets udbytte af frø. Men hvad med næste års afgrøde?

I øvrigt har marken været sprøjtet med roundup, hvilket tydeligt ses på grøftekanterne, som også har fået et pust af denne forkætrede markgift.

I ugevis har en stor gyllepumpe med tilhørende dieselmotor stået i havstokken ved Svenskehavn lige nord for Nexø. Man ser tydeligt spor efter flytning af gyllepumpen - og tilmed en mindre plamage af hydraulikolie.

Hvor længe må sådan en maskine egentlig stå på en offentlig strand? Der tegner sig et billede af bønder på Bornholm, der gør, hvad der passer dem.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT