Kommunen forventer selv, at vi kan få skraldesortering senest om to år. Et nyt udbud skal gennemføres hurtigst muligt og en ny løsning skal laves. Her har vi alletiders mulighed for at definere, hvilken løsning, vi ønsker, og bede leverandørerne byde ind på den. Dermed kan vi styre løsningen. Men lad os tage ved lære af alle de andre kommuner, der er langt foran på denne opgave.
Her er Tidendes fire anbefalinger til arbejdet med opgaven: 1. Bornholm har brug for skraldesortering, der er mest mulig automatiseret. Robotter er bedre end mennesker til at sortere skrald. Hent skraldet i en spand og sorter det centralt og automatisk. 2. Alle, der betaler fuld pris for skraldeafhentning, skal også have skraldeafhentning. 3. Husk at værne om vores smukke byer og lad være med at tildække dem med skraldeøer, der fylder ækelt i gadebilledet. 4. Genovervej om det virkelig kan svare sig i det store klimaregnskab at sejle alt sorteret skrald væk fra Bornholm, eller om noget skrald hellere skal brændes af frem for at blive transporteret til Tyskland for at blive genanvendt.
Men inden vi når så langt, er det vigtigt, at Bornholm placerer et ansvar for den tåbelige skraldesag og dermed kan tage ved lære af de mange fejl, der er begået. Vi skal ikke have en ny skraldetragedie. Det kræver, vi tør tale om fejlene og ikke stikker hovedet i miljø’en.