Ny aftale skal sikre bornholmernes tryghed

Ny aftale skal sikre bornholmernes tryghed
Arkivfoto: Berit Hvassum
KOMMENTAR | DEBAT | 5. FEB • 19:00
Af:
Kasper Roug
MF for S
beredskabsordfører
KOMMENTAR | DEBAT | 5. FEB • 19:00

Der kommer stadig flere og mere alvorlige trusler, og det skal vi kunne håndtere.

Trusselsbilledet har ændret sig. Vi må se i øjnene, at truslerne er flere og mere alvorlige.

Den sikkerhedspolitiske situation er spidset til mod de vestlige lande med Rusland i førersædet. Cyberangreb og sabotage spiller en større og større rolle i krige. Samtidig bliver vi oftere vidne til naturkatastrofer og ekstremt vejr. Det stiller større krav til vores beredskab.

Det er vigtigt, at vores samfund er i stand til at håndtere dette. Truslen fra Rusland bliver ikke mindre, tværtimod. I slutningen af århundredet skal vi regne med, at 100-års hændelser - som stormfloden vi så i oktober 2023 - vil ske hvert tredje år. Blandt andet derfor er Socialdemokratiet med i en ny, bred aftale om at styrke beredskabet.

Sikrere fremtid

Aftalen skal være med til at sikre, at vi er bedre i stand til at håndtere de fremtidige problemer, der kommer, men også de akutte behov, som vi står overfor i dag.

Det er nødvendigt med et større fokus på, hvordan vi som samfund håndterer kriser for stadig at sikre et trygt og sikkert samfund for danskerne.

Med den nye aftale sikres der 1,9 milliarder kroner i perioden fra 2025-2033. Disse midler er blandt andet afsat til at styrke den borgervendte beredskabs- og krisekommunikation - både før, under og efter en krise. Det er helt afgørende, at danskerne kan føle sig trygge i en krisesituation. Her er der brug for klar, ensrettet og tydelig kommunikation, så der ikke skabes unødig utryghed. Men der er også for at borgerne ved, hvordan de skal forholde sig og søge hen, hvis de har brug for hjælp.

Uddannelse

Derudover sætter vi gang i forberedelserne til en erhvervsrettet brand- og redningsuddannelse.

Det vil være med til at gøre vores brandvæsen endnu dygtigere, så de bedre kan matche fremtidens udfordringer. De nye brandkadetter vil komme til at udfylde en vigtig funktion. Samtidig vil det øge beskæftigelses- og uddannelsesmuligheder i beredskabet, så vi bedre kan holde på vores kompetente brandmænd – også her på Bornholm.

Aftalen skal være med til at sikre, at det danske beredskab kan leve op til de krav, som den nuværende og fremtidige sikkerhedssituation skaber.

Det kræver, at både myndigheder, private virksomheder og civilsamfund arbejder sammen. Det er en ny tid, men vi skal sørge for, at det danske samfund og Bornholm fortsat er trygt og sikkert.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT