– Min bekymring ved det er, om der i sådan en klinik vil komme for meget udskiftning i lægerne, så det også vil gå udover kvaliteten i behandlingen. Ja, faktisk om det kommer til at dreje sig mere om penge end at servicere borgerne, sagde hun også.
Det er usædvanlige ord mellem læger. Fra gammel tid har de hvidkitlede et måske efterhånden uretfærdigt ry for at dække over hinanden, for nu bare at tale rent ud. Den snak sætter Rikke Hjorth Westh sig helt ud over her. Berit Lavik forstår for sin del godt bekymringen, men siger også, at hun har en god erfaring i ryggen og ved, hvordan hun vil gøre frygten til skamme. Det bliver spændende at følge.
Begge læger står nu over for deres egen lille del af Bornholms i særklasse største problem: At skaffe kvalificeret arbejdskraft. På den led tjener historien om praksisklinikken til at minde os alle om en kæmpe udfordring, som vi kun har set den spæde begyndelse af, og som vil få for hvert år stadig mere massive konsekvenser, hvis vi ikke sætter tempoet op.
Vi skal, skal, skal have ny arbejdskraft til Bornholm. Det er i høj grad en sag for kommunalbestyrelsen. Vi har sagt det før, og vi bliver ved at sige det: Stem i november ikke på noget parti, der ikke vil intensivere den indsats ganske stærkt. For vil et parti ikke det, er det hele Bornholms fremtid det bare melder pas på.