Nu er der bestemt ikke meget teologi over det, som vi foretog os, men det var heller ikke pointen. Vi skulle trænes, udmattes og sættes i stand til at forsvare os selv, så vi ikke ligger andre til last i en skarp situation. Vi skulle smage lidt på hvad der kræves af de værnepligtige og alle dem, der hver eneste dag arbejder for at andre kan sove roligt.
Første uge foregik i nogenlunde god ro og orden med masser af undervisning, der involverede at sidde i behagelige kontorstole, tørtræning med pistol ude i garagen og lære noget om militærstilletid (kom altid fem minutter før du skal være der!) Alt sammen noget der føltes som stilhed før storm. Det var det så også.
Anden uge foregik på en iskold skydebane, hvor vi stod side om side og skød dagen lang. Det var ret overvældende - især den dag hvor dagsregnen og blæsten efterlod os alle bundfrosne og udmattede. Samtidigt stod en ung og stærk soldat var ved at gå ud af sit gode skind over hvor dårlige (nogle af os!) var til at skyde – for så at flække af grin over os, når vi igen og igen var det han kaldte tofu-krigere.
Personligt var jeg mildt sagt imponeret over mine kolleger, der ofte var så gode, at man kunne komme i tvivl om de burde være præster eller finskytter.
Tredje uge, uha, nu skulle vi på feltøvelse. Sove i bivuak i frost og regn, følge de givne regler til punkt og prikke (det var især det her med ikke at måtte ryge der blev diskuteret ivrigt, for vi var fem storrygere!). Det var så pivhamrende koldt både at sidde i vagttårn og at sove ude, så personligt fik jeg vist blundet en time eller to.