Gravgaard: M/S Thor sejler mod solopgang

Gravgaard: M/S Thor sejler mod solopgang
LEDER | DEBAT | 21. OKT • 05:30
LEDER | DEBAT | 21. OKT • 05:30

En lykkelig slutning på en trist konflikt – og en sejr for Gudhjems charme og Bornholms sjæl.

Det er svært ikke at blive glad, når man ser M/S Thor ligge i havnen i Gudhjem. Det lille, stolte træskib har i over et århundrede været et flydende symbol på en del af den bornholmske kystkultur og på alt det, turisterne kommer her for: havets duft, klippernes skønhed og følelsen af at være tæt på historien. At konflikten omkring skibet nu ser ud til at få en lykkelig udgang, er en gave til både Gudhjem og hele Bornholm.

I langt tid har historien om M/S Thor været præget af bøvl, tilladelser, skilteforbud og sammenstød mellem reder og regionskommune. For mange har det været svært at forstå, hvorfor et skib, der på alle måder løfter den lokale turisme og formidler vores maritime kulturarv, ikke har kunnet finde roligt farvand i samarbejdet med kommunen. Ejeren Søren Danig har nu solgt skibet efter otte år ved roret – og selv om han slutter med bitterhed, kan resten af Bornholm glæde sig over, at M/S Thor får nyt liv og en ny reder.

For det vigtigste er ikke, hvem der sejler – men at skibet sejler. M/S Thor er et ikon. Skibet hører hjemme i Gudhjem, ligesom silderøgen og solnedgangen om sommeren gør det.

At en ny ejer nu vil føre traditionen videre, er et vidnesbyrd om fornyet energi og bedre samarbejde. Uden fortidens konflikter kan M/S Thor igen blive en positiv fortælling om lokalt engagement og kulturarv i bevægelse. For det er netop det, Bornholm kan – bevare det gamle og give det nyt liv.

Vi skylder Søren Danig tak for at have holdt skibet i drift så længe, trods modvind. Og vi må huske kommunen på, at den fremover endnu mere ser værdien i de ildsjæle, der holder vores maritime kulturarv i live. Selvfølgelig skal reglerne overholdes. Men ligesom med saunaen i Galløkken, er det vores fælles kommunes opgave ikke bare at sikre, at reglerne er overholdt men også at bidrage til, at vi lykkes på Bornholm. Nu sejler M/S Thor videre – ikke blot som et skib, men som et symbol på, at samarbejde og vilje til løsninger kan og skal lykkes på her.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT