Gravgaard: For små bornholmske sko

Gravgaard: For små bornholmske sko
LEDER | DEBAT | Fredag 29. november 2024 • 05:30
LEDER | DEBAT | Fredag 29. november 2024 • 05:30

René Danielssons kritik af BEOF's nye kontor i København savner perspektiv og frister til kortsigtede handlinger, mens bestyrelsesforpersonen bagskriver sin direktion.

René Danielssons (DF) påstande om, at BEOF svigter Bornholm ved at etablere sig i hovedstaden, overser den komplekse virkelighed i nutidens energisektor, hvor nationale og internationale netværk og muligheder spiller en kritisk rolle for lokale forsyningsselskabers succes og innovation.

Energisektoren er i dag i konstant forandring. Det gælder både de teknologiske fremskridt og den evigt voksende regulering. For en ø som Bornholm, med ambitioner om at blive en grøn foregangsø, er tilstedeværelse i landets hovedstad ikke en luksus men snarere en strategisk nødvendighed, da både regler og muligheder i stor grad styres her. Ved at have et lille ben i København sikrer BEOF sig adgang til nødvendige ressourcer, viden og beslutningstagere, som er afgørende for at drive og finansiere de innovative projekter, der kan gavne hele Bornholm. Samtidig får de adgang til arbejdskraft, som de ikke kan finde her.

Et kontor i København kan også tjene som en bro mellem Bornholm og potentielle investorer og regeringsorganer. Denne forbindelse er især essentiel, når man tænker på de store fonds- og puljefinansierede projekter, som BEOF arbejder med. At isolere sig på øen ville være en strategisk fejl, der kunne sætte Bornholm tilbage i bestræbelserne på at opnå effektiv og bæredygtig energi og forsyning.

Kritikken fra Danielsson om, at etableringen af et københavnerkontor sender det forkerte signal og virker ude af trit med virkeligheden. Tiden hvor Bornholms forsyning handlede om at sende en ægte bornholmsk tekniker til nordlandet med en skiftenøgle og en sikring er for længst forsvundet. Det er ikke et spørgsmål om at vælge mellem Bornholm og København, men om at benytte sig af de tilgængelige muligheder for at styrke Bornholm.

 For BEOF handler det om at være, hvor beslutningerne træffes og hvor pengene findes, for bedre at kunne tjene Bornholm og dets borgere. Det ville være nemmere for dem, hvis politiker som Danielsson ikke høstede stemmer på det modsatte, ligesom det virker helt afmarcheret. I samme genre virker det helt galt, at Enhedslistens bestyrelsesforperson, Helle Munk Ravnborg, på sociale medier giver udtryk for, at direktionens driftsbeslutninger kommer bag på hende.

Vi skal passe på, vi ikke får nok i os selv med lokalpatriotiske og kortsigtede stemmer. Bornholm kan kun udvikle sig i samarbejde med resten af verden - også her skal vi holde sammen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT