På slaget 3 fredag eftermiddag - alle forberedelser var tilendebragt - mange gæster var ankommet - så blev styrtregnen over Listed afløst af opholdsvejr og snart sol, og så kunne ferniseringen for de tre kunstnere fra den estiske ø Saaremaa heldigvis begynde i gården under åben himmel på Galleri Baltisk Bro i Listed.
For vi kunne jo ikke komme ind i galleriet, før Monika Ärmus fra Baltisk Bro havde budt velkommen og kort præsenteret de tre kunstnere, og Peter Kyhn fra Baltisk Bro havde oversat det til estisk - og vi alle sammen havde fået noget at drikke og lækre pindemadder, og borgmester Jacob Trøst havde holdt tale og klippet den røde snor.
Men så kom vi indenfor til malerierne af Anne Olop, til keramikken af Riine Sooäär og glaskunst af Laura Lepper!!! Værterne Helge Østergaard fortalte meget mere om de tre og deres baggrund i kunstmiljøet på Saaremaa, og Rigmor Hansen lokkede med hjemmebag til kaffen.
Og minsandten om ikke de tre estiske kunstnere, estiske Monika og estisktalende Peter lod sig lokke til at synge Saaremaa-valsen akkompagneret af den bornholmske harmonika-trold Frits Madsen!