Fra madlejr til mesterkok

Fra madlejr til mesterkok
Her ses årets deltagere til Rising Star. Foto: Sol over Gudhjem
KOMMENTAR | DEBAT | 14. JAN • 19:00
Af:
Anette Boye
Head of Marketing
Food Service
Arla Pro
KOMMENTAR | DEBAT | 14. JAN • 19:00

Madlavning er kreativitet, fællesskab og stolthed.

 

Madlavning er meget mere end blot en nødvendighed – det er en kilde til kreativitet, fællesskab og stolthed.

Hos Arla ser vi det som en vigtig opgave at give unge mennesker mulighed for at opdage glæden ved at lave mad og udvikle deres madkundskaber - uanset om det foregår hjemme i køkkenet, på en madlejr eller som nogle af verdens bedste i en konkurrence.

Madlejr

Vi ved, hvor stor forskel, det kan gøre, når børn og unge tidligt lærer at begå sig i et køkken.

Arla Fonden inviterer hvert år tusindvis af skolebørn på Madlejr, hvor de får praktiske færdigheder og mod på at eksperimentere med madlavning. Det er oplevelser, der skaber selvtillid og sætter varige aftryk på deres interesse for mad og madlavning, og for nogle af dem betyder det, at de ender med at kaste sig ud i en professionel karriere som kok.

Unge talenter på den gastronomiske scene

Inspirerende rollemodeller og konkurrencer spiller også en vigtig rolle i at tiltrække flere unge til kokkefaget og udvikle deres talent.

Derfor er jeg stolt af, at Arla Pro, som er Arlas gastronomiske produktlinje, er en af hovedsponsorerne for Rising Star, der er en talentkonkurrence for unge kokke, som bliver afholdt den 15. januar 2025 på Bornholm.

Her dyster de fire talentfulde kokke - Cille Bunk Pedersen, Kristoffer Madsen, Peter Gyldenkærne og Andreas Keke Thorvaldsen - om titlen som Rising Star 2025.

Konkurrencen, som er en del af kokkekonkurrencen Sol over Gudhjem, udfordrer deltagerne på kreativitet, teknik og smag.

Gastronomi på finansloven understøtter kokketalenter

Det glæder mig også, at regeringen har valgt at prioritere dansk gastronomi i finansloven for 2025.

Med 2,5 millioner kroner til det danske kokkelandshold er der rig mulighed for at styrke Danmarks position som en førende gastronomination. Når danske kokke rejser ud i verden og deltager i konkurrencer som Bocuse d’Or, så inspirerer de ikke kun mange unge mennesker til at gå ind i faget, men de også sætter dansk madkultur på verdenskortet.

Danmark har allerede vundet Bocuse d’Or, som er det uofficielle VM for kokke tre gange - senest i 2024, hvor Sebastian Holberg Svendsgaard repræsenterede Danmark.

Det er resultater som disse, der understreger, hvor stærkt dansk gastronomi står – og hvorfor det er værd at investere i fremtiden.

Madlavning som fællesskab og kultur

Hos Arla mener vi, at madlavning ikke kun handler om at stille sulten, men om at skabe fællesskaber og kulturelle bånd.

Uanset om det er børn på madlejr, unge kokke i konkurrencer eller professionelle i verdenseliten, er vores ambition at støtte dem, der vil gøre en forskel gennem madlavning.

Vi tror på, at flere unge skal have muligheden for at opdage glæden ved mad – og vi er stolte af at være en del af arbejdet med at styrke dansk madkultur, både i Danmark og internationalt.

FÅ ABONNEMENT