Enhedslisten vil gentage succes

Enhedslisten vil gentage succes
Morten Riis. Foto: Marine Gastineau
KOMMENTAR | DEBAT | Torsdag 23. januar 2025 • 19:00
Af:
Morten Riis
medlem kommunalbestyrelsen for Enhedslisten
KOMMENTAR | DEBAT | Torsdag 23. januar 2025 • 19:00

Mandat til økonomiforhandlinger.

 

Til kommunalbestyrelsesmødet 30. januar fremsætter Enhedslisten et medlemsforslag, der formulerer et forhandlingsmandat til Kommunernes Landsforening forud for de årlige økonomiforhandlinger om kommunernes økonomi.

Det virkede sidste år

Det havde Bornholm held med i 2024, hvor der på KLs Topmøde blev vedtaget et skarpt forhandlingsmandat, og derfor ønsker Enhedslisten at gentage succesen.

Enhedslistens formulering forsøger at tage højde for det misforhold, der kom til udtryk i 2024, hvor økonomiaftalen godt nok udvidede forhandlingsrammen med 3,4 milliarder kroner, men hvor et tilsvarende beløb efterfølgende blev fjernet fra kommunernes finansiering på grund af af ændringer af refusionen på særligt dyre enkeltsager, grundskyld med mere.

Så selvom økonomiaftalen sidste år blev udråbt som den bedste i 15 år, så endte det alligevel med, at cirka halvdelen af landets kommuner måtte vedtage et sparebudget for at få enderne til at holde sammen.

Forslaget i 2025

Enhedslistens forslag ser således ud:

KLs delegeretmøde opfordrer KLs bestyrelse til at fastholde og forstærke det politiske pres på regeringen op til og under økonomiforhandlingerne for 2026.

En eventuel økonomiaftale må nødvendigvis sikre tilstrækkelige økonomiske rammer og muligheder for at udvikle den kommunale velfærd. Udgiftspresset er fortsat markant på det specialiserede socialområde, og der er et stort behov for, at kommunerne har mulighed for af opprioriterer klima og velfærd.

Det er derfor også magtpålæggende for KLs delegeretmøde, at KLs bestyrelse i en eventuel økonomiaftale også har blik for finansieringssiden (den demografiske udvikling, refusionsordninger, grundskyld, med mere) således, at kommunerne reelt har de nødvendige midler til at styrke indsatser uden, at de bliver tvunget til nye nedskæringer – sådan som tilfældet blev i op imod halvdelen af kommunerne med budgettet for 2025.

FÅ ABONNEMENT