Da Super Brugsen blev til Spar

Da Super Brugsen blev til Spar
Arkivfoto
KOMMENTAR | DEBAT | Tirsdag 29. april 2025 • 05:30
Af:
Danny Christensen
Allinge
KOMMENTAR | DEBAT | Tirsdag 29. april 2025 • 05:30

Til årsmøde i Brøksen - rapport fra en indkøbskurv

 

De årlige medlemsmøder i de lokale Coop afdelinger pågår i disse uger rundt omkring i hele landet.

Også her på Bornholm. Der er fire Coop ejede butikker her på Bornholm.

Man har nu fire kæder og over 900 butikker fordelt over hele landet: SuperBrugsen, Brugsen, Kvickly og 365 discount.

Det er nu lidt rodet, at de ikke bare hedder det samme? Og drop så også gerne snart det, gammeldags dividende system, der bibringer en enlig pensionist 30-40 kroner efter et helt års vareindkøb!

Allinge

I Allinge mødte et beskedent antal kunder op til det årlige medlemsmøde i forleden.

Kun omkring 45-50 personer mødtes denne eftermiddag til en lille kop kaffe og en småkage i Café Mellembyerne. En hyggelig fætter, der sad med ved vores bord, udbrød spontant: “Man skulle tro vi var til årsmøde i Spar".

Med det udsagn sigtede han nok til det faktum, at Coop i årevis plejede at diske op med både lækkert smørrebrød, sodavand og øl, samt kaffe til medlemsmøderne. Plus en fyldt indkøbspose med varer lige til at tage med hjem når mødet var slut.

Og som vi alle ved, er ordet "gratis!", noget, som en rigtig bornholmer sætter stor pris på. Men den tid er imidlertid forbi.

Tidligere år mødtes der i diverse sportshaller langt over 100 medlemmer hver gang, at der var årsmøde.

Opløftende nok

Umiddelbart var ordene i beretningen fra vores populære brugsuddeler, Alexander Rud, såmænd opløftende nok.

Man havde haft en årsomsætning på 45 millioner, hvilket efter sigende er særdeles flot for det, der efter det oplyste må betegnes som “en lille Brøks” - med et relativt pænt overskud til følge.

Især Folkemødet giver en mægtig omsætning. Her solgte man sidste år 3500 sandwiches, 1200 salater samt 4500 liter vand på de tre dage!

Medlemsrådet

Medlemsrådet består af otte medlemmer.

Det er der ikke skåret ned på. Alle genopstillede og alle blev genvalgt. Det er åbenbart attraktivt at sidde med i dette råd. En teknisk fejl fra dirigentens side var dog, at man ikke spurgte forsamlingen om der var andre, der ønskede at stille op, for der var faktisk en sød ældre dame, der rakte hånden op og tilbød sin hjælp, hende kune man nok godt have lukket ind i de hellige haller.

For man skal naturligvis altid huske at spørge de fremmødte, både på årsmøder og til generalforsamlinger, om der er andre kandidater. Der mangler netop et par pensionister, for diversitetens skyld i dette råd. Men som en dame ved nabobordet sagde: "Ingen tør jo at melde sig selv", "og dermed risikere et kampvalg".

Rådets opgaver

Men hvad laver man egentlig så i dette råd? Ja, efter det oplyste, er aktiviteterne: Gourmetaftener, vinsmagninger og et nytårstaffel.

Det skulle jo ellers nok kunne lokke nogle husarer op af lænestolene? Der var dog blandt de 10 pensionister ved vores bord ingen, der havde deltaget i nogle af disse begivenheder.

Fastelavn og samarbejde

En af årets største medlemssucceser, her i vores by, er så afgjort Fastelavnsfesten oppe i Nordlandshallen.

Her mødes hvert år i februar mellem 250 og 300 glade udklædte børn og unge med forældre og bedsteforældre til tøndeslagning. Det er en fremragende tradition, der startede for fire-fem år siden i et samarbejde med Børn på Nordlandet. I stedet for de mange mindre tøndeslagninger, der i mange år blev afholdt foran de tre B'er: Byggemarkedet, Beredskabscentret, samt Brugsen.

Børn på Nordlandet og Brøksen besluttede i sammen med Nordlandshallen at samle det hele i et stort fælles projekt - et godt eksempel på hvad vores fælles brugsforening betyder for byen. Lav noget for børnene, og forkæl de kommende kunder, som I gør ved adskillige andre lejligheder hen over året. Der skal nemlig også lyde en stor tak til byens skønne “Brøks”, sparetider eller ej!

Ros

Altid modtages man med velvilje og positive vibrationer, når man henvender sig med et beskedent ønske om lidt sponsorstøtte til for eksempel Børn på Nordlandets arrangementer.

Der doneres solidarisk blandt dem, der søger, så længe “Xander” kan finde penge til det. Det, i sig selv, erfarer vi, er et stort kunststykke! Der skal "trylles", som man siger.

Og så kom den ovennævnte gamle mand ved udgangen, lige med endnu en bittersød udtalelse på falderebet, da han udbrød:

"Det er sidste gang jeg kommer, for næste år skal vi nok selv have kaffen med"?

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT