Det er ikke en lov, at konstitueringen skal være på plads inden næste morgen.
I de, efter hånden mange år, hvor jeg har været med i politik, så har jeg aldrig oplevet andet end, at borgmester, 1. viceborgmester, 2. viceborgmester, og samtlige udvalgsformænd (undskyld liste Ø, for forsat at kalde det formænd) er blevet forhandlet på plads, inden natten var omme.
Så nu kan jeg spørge om det har ført noget godt med sig? Jeg vil også gerne selv svare NEJ.
Nu ved jeg godt at jeg får på puklen for dette indlæg, for vi er jo forskellige i vores grundholdninger, og det skal der også være plads til.
Jeg prøver bare at se realiteterne i øjne, for hvis vi på det politiske Bornholm ikke forstår samarbejdes kunst, saå bliver vi færre og færre mennesker, som skal sørge for indtægter for at forbedre vores velfærd, på børneområdet, skoleområdet, ældreområdet og ikke mindst på erhvervsområdet.