Smed værktøjet og kørte hjem
Der har været få situationer, hvor samarbejdet har givet udfordringer, og så kan det mærkes, at relationen er andet og mere end bare kollegial.
– Der var en gang, hvor Oliver og min far havde målt op til teglene, og så skulle Oliver til fodbold, og min far holdt fyraften, og så skulle jeg bare lægge de der tegl efter deres mål. Og så knoklede jeg på til klokken 21.30, for jeg skulle bare vise dem, husker Thomas Pedersen tilbage med let fortrydelse i stemmen.
– Da jeg så kommer dagen efter, er min far kommet og han er i gang med at måle op, og så skulle det hele pilles ned igen. Så smed jeg bare værktøjet og kørte hjem. De måtte ringe, når de havde de rigtige mål, fortæller han med et smil.
Om teglene var lagt rigtigt efter de forkerte mål eller forkert efter de rigtige mål, det er der ingen grund til at diskutere eller for den sags skyld blive enige om i noget så offentligt som en artikel i lokalsprøjten, for det er fortid nu.