Prognose: Så mange penge blev der samlet ind
Måske har nogen banket på din hoveddør?
Folkekirkens Nødhjælp holdt søndag landsindsamling, og prognosen er lige nu, at der på Bornholm blev samlet 40.000 kroner ind.
Det oplyser organisationen til Tidende tidligt søndag aften. Det endelige lokalt indsamlede beløb håber man at kunne offentliggøre mandag.
I alt samlede mere end 10.000 frivillige 13 millioner kroner ind på landsplan, viser prognosen søndag aften.
– Jeg er helt blæst bagover! Det har virkelig været skønt at mærke den stærke opbakning hos både indsamlere og dem, der har fyldt penge i indsamlingsbøsserne. Der er rigtig mange, der har sagt til os, at den højspændte situation i verden har gjort indsamlingen endnu mere meningsfuld i år. Og det afspejles jo også tydeligt i det flotte resultat, siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Pengene fra årets indsamling går til Folkekirkens Nødhjælps arbejde i lande ramt af krig og katastrofer. I år er der et særligt fokus på Gaza og Ukraine, men organisationen har også blikket rettet mod Zimbabwe, der mærker voldsomme klimakatastrofer, lyder det i en pressemeddelelse.


OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration