Livreddere i aktion: Kvinde fanget i fralandsvind

Livreddere i aktion: Kvinde fanget i fralandsvind
Livredderne i Sandvig fik brug for et redningsbræt som dette, da en kvinde drev langt ud på grund af fralandsvind. Arkivfoto: William Sonne Kaalø
21. AUG • 10:09
Henrik Nielsen
Journalist
21. AUG • 10:09

Der var tre livreddende aktioner på Balka og en i Sandvig.

Livredderne på Balka og i Sandvig har i sæsonens løb været involveret i fire livreddende aktioner, viser tal fra Trygfonden Kystlivredning. Tre af dem fandt sted på Balka i uge 32, mens den sidste aktion foregik i Sandvig i sidste uge.

Torsdag den 15. august opdager livredderne en person på et paddle-bræt cirka 550 meter ude i vandet. Personen er fanget i fralandsvinden, så en livredder tager sit redningsbræt og padler ud til personen, som er afkræftet. Det er en kvinde, som fortæller, at hun ikke selv kan komme ind til land på grund af vinden, så livredderen sørger for, at både hun og hendes bræt kommer sikkert tilbage på land, fortæller Trygfonden Kystlivredning. Efterfølgende fortæller livredderen hende om farerne ved at tage ud på paddle-bræt i fralandsvind.

De tre livreddende aktioner på Balka har været omtalt tidligere. Først blev tre personer og en hund reddet i land, efter at deres paddle-brætter var drevet væk fra kysten i fralandsvind, senere på uden blev en windsurfer hjulpet i land i svag vind, og endelig hjalp livredderne en kvinde, som lå bevidstløs i vandet.

Udover de fire livreddende aktioner har livredderne udført 60 førstehjælpsaktioner, 210 forebyggende aktioner og 3.295 oplysende indsatser på Balka og i Sandvig.

På landsplan bød sæsonen på 21 livreddende aktioner, og de fleste gange var årsagen kraftig vind, som skabte farlige situationer for surfere og personer på paddle-brætter.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT