Gravide Christina Hobel fik den første vaccination: Har han stukket?

Gravide Christina Hobel fik den første vaccination: Har han stukket?
Mogens Mogensen – med 40 års erfaring som praktiserende læge – har givet Christina Hobel det første stik.
CORONA | RØNNE | Torsdag 22. juli 2021 • 17:00
Holger Larsen
Journalist
CORONA | RØNNE | Torsdag 22. juli 2021 • 17:00

– Jeg har glædet mig, men samtidig er det lidt spøjst, siger en både glad, men også lidt nervøs Christina Hobel, da hun står og venter på, at døren til vaccinationscentrets hus 1 skal gå op.

Indenfor står Mogens Mogensen og venter med vaccinen mod covid-19. Christina Hobel er gravid i 17. uge. I næste uge får familien at vide, om Vilma på syv og Johan på fem skal have en lillesøster eller en lillebror.

Mogens Mogensen spørger om, hvor langt Christina Hobel er henne i sin graviditet og beder hende om at læse folderen med info til gravide og ammende, som vaccinationscentret netop har modtaget fra Sundhedsstyrelsen.

– Du er den første gravide, jeg skal vaccinere. Så jeg burde have haft blomster med, smiler Mogens Mogensen.

Gravide er i øget risiko for alvorlig covid-19, men Sundhedsstyrelsen har hidtil ikke anbefalet vaccination af gravide og ammende, fordi man har ment, at der manglede dokumentation for effekt og sikkerhed. Lige indtil onsdag, hvor Sundhedsstyrelsen åbnede for vaccination af gravide og ammende, og torsdag lidt før klokken 12 er Christina Hobel klar ved vaccinationscentret i Rønne.

Det var god timing

– Jeg har gået og ventet. Jeg havde faktisk bestilt tid. Men da Sundhedsstyrelsen havde sagt nej til vaccination af gravide, missede jeg det første stik. Jeg talte meget med min kæreste om det, og vi kunne se, at i mange andre lande åbnede man for vaccination af gravide. Så jeg beholdt min tid til andet stik i håb om, at man ville åbne. Så det er faktisk det andet stik, jeg skulle have i dag. Men jeg håber, de tager imod mig alligevel til det første stik, siger Christina Hobel.

Og jo, det gør vaccinationscentret og Mogens Mogensen.

– Så skal jeg stille dig nogle spørgsmål, som jeg også ville stille dig, hvis du ikke var gravid, siger Mogens Mogensen og stiller spørgsmål om allergi.

Christina Hobel vælger at blive stukket i venstre skulder.

– Du får et lille prik, siger Mogens Mogensen, der har 40 års erfaring som praktiserende læge i Aakirkeby.

– Var det det?, spørger Christina Hobel overrasket.

Glæder sig til coronapas

– Har han stukket? Jeg kom i tvivl, siger en grinende Christina Hobel bagefter, da hun har taget plads i venterummet for at vente til observation i 15 minutter.

Har du haft nogle betænkeligheder ved at blive vaccineret?

– Jeg har været lidt frem og tilbage om, hvorvidt jeg skulle gøre det, for der er jo et lille barn i maven. Men alle de undersøgelser, der er lavet om det, siger, at det er sikkert nok.

– Men jeg kan da godt blive lidt nervøs for, om jeg bliver syg, for vi skal også snart rejse på ferie.

– Men jo, jeg føler mig sikker i det. Jeg har hele tiden sagt, at jeg ville have vaccinen, når den kommer. I og med, at jeg får den, får barnet også en resistens mod corona, siger Christina Hobel.

– Jeg glæder mig til at få mit eget coronapas. Jeg har trukket mig meget socialt i forhold til arrangementer med videre. Jeg glæder mig til at kunne bevæge mig mere frit, slutter Christina Hobel.


Christina Hobel melder sig klar til det første stik torsdag middag, da der var minimal kø ved vaccinationscentret. Foto: Jens-Erik Larsen



FÅ ABONNEMENT