Direktøren vil tage alvorlig samtale med Allinge om priserne

Mandag 19. juni 2023 • 05:30

Måske kan flere camps med telte og tipier sikre, at også almindelige mennesker har råd til at rejse til Folkemødet, siger Peter Christiansen.

Årets folkemøde er overstået, og nu venter evalueringen, som naturligvis stadig kun er i sin vorden. Folkemødedirektør Peter Christiansen kan dog allerede nu pege på nogle ting, han vil tage fat på:

– Der er både nogle organisatoriske ting og noget indholdsmæssigt, vi skal kigge på, siger han.

– Noget af det, jeg gerne vil se på, er, at vi er nødt til at have en meget alvorlig samtale i hele Allinge om, hvad det koster at bo her. Det er simpelthen blevet for dyrt. Jeg ved godt, man har den snak hvert år, men jeg har tænkt mig virkelig at gøre noget ved det og følge det til dørs. Vi vil gøre alt, hvad vi kan, i Folkemødet for at få priserne sænket.

Det skal være billigere for folk at finde sig et logi?

– Ja, lige det kan vi jo ikke gøre noget ved, men vi kan appellere til, at folk ikke tager overpriser og sige: Det kan godt være, at du kan leve med, at du får 30 procent mindre, måske er det stadig en god deal. Men det, vi konkret kan gøre, er, at vi måske åbner for, at der bliver flere alternative overnatningsmuligheder i form af camps med telte og tipier, og vi kan bidrage til, at man åbner øen op og sørger for, at man kan bo mange andre steder end lige omkring Allinge, ved at der bliver en bedre infrastruktur.

Altså flere camps for at sikre, at også folket har råd til at komme tilrejsende og bo her under Folkemødet?

– Ja, det er essentielt. Det er jo næsten vigtigere end alt andet.

Og næste år er der planer om en større ungecamp?

– Ja. Vi har haft mange unge i år også, men vi har planer om at lægge de forskellige camps sammen, hvis vi kan finde egnet og nok jord til at gøre det. Den proces er i fuld gang, siger Peter Christiansen.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT