– Det er lidt som om, at folk har glemt de historiske grunde til, at vi har indgået aftalen, siger direktør Bent Madsen.
Aftalen, direktøren taler om, er den såkaldte brugsaftale, som BL og Bornholms Regionskommune indgik i 2015. Her skrev parterne under på, at BRK skulle stå for administrationen af brugen af Domen, således andre kunne anvende Domen i den del af året, hvor den ikke skulle anvendes af BL under folkemøderne.
– Grundtanken ved aftalen var, at Domen på den måde kunne blive et fælleshus hele året rundt. Det byggede på en forsamlingshus-tanke, hvor der mellem os og BRK var en fælles forståelse af, at Domen skulle danne rum for foreninger og kulturelle arrangementer, siger Bent Madsen og tilføjer:
– Det gav altså rigtig god mening med et fælleshus i forhold vores egen DNA, men også for at det kunne komme bornholmerne til gode. Ideen var, at ingen skulle tjene på det, men at det skulle kunne bookes til en pris, hvor også foreninger med små økonomier kunne have råd til at bruge det, siger han.
Kort tid efter aftalen var underskrevet fik BRK nedsat et brugerråd som i samarbejde med kommunen skulle bestemme og stå for, at Bornholm fik mest muligt ud af Domen.