Efter stille lørdag: 'Man skal lige vække folk'

Efter stille lørdag: 'Man skal lige vække folk'
Pia og Jolina Grønbech Hansen har ikke før prøvet at have en bod på kræmmermarked, men de har allerede solgt lidt. Foto: Sarah Thun Kristensen
1. FEB • 13:35
1. FEB • 13:35

I Nyker har Trine Saksaa valgt at udskyde julens kræmmermarked til en weekend i februar. Det har kræmmerne taget godt imod, men på dagen går det lidt stille for sig. 

Der er en del biler på parkeringspladsen ved Nyker Forsamlingshus. Det lille dannebrogsflag er sat ud til vejen, og Tidendes udsendte får en varm velkomst af den lille flok, der står lige udenfor indgangsdøren og trækker frisk luft i ordets videste forstand.

– Der er ikke særlig mange mennesker. Vi kunne godt bruge lidt reklame, er der en der siger.

– Du skulle have været her for en halv time siden. Der var lidt mere gang i den, tilslutter en anden sig.

Ved Anja Villumsens bod med håndlavet Macramé er der også ganske stille og roligt efter et par timer på årets første kræmmermarked.

– Man skal lige vække folk efter jul og nytår, og minde dem om, at der stadig er liv på øen, selvom jul og nytår er overstået, smiler hun.

 


 


Anja Villumsen står bag Macramé Bornholm. Udover kræmmermarkeder giver hun også sit håndværk videre ved kurser på biblioteket i Rønne. Foto: Sarah Thun Kristensen

 

Hun og hendes mand deler en bod på markedet, og det er deres første gang på kræmmermarked i Nyker.

 – Vi tænkte, at det var en god mulighed for at komme og vise det frem og være med og se nogle mennesker, fortæller hun.

Parret gætter på, at der havde været flere mennesker i forsamlingshuset lørdag formiddag, hvis der havde været skiltet lidt mere med arrangementet. Derfor har de delt opslag på Facebook, hvor de opfordrer folk til at kigge forbi, ligesom de gerne hjælper til med at sætte et stort skilt ud til vejen, hvor åbningstiderne på weekendens marked fremgår.

– Der er helt klart nogle muligheder i det her, men indtil videre har det været lidt stille, mener stadeholderen, som altså mener, at der er et potentiale i februar måneds allerførste weekend.

Julemarked i februar

Det var da også fordi der var så utrolig mange andre julemarkedet, at arrangøreren af weekendens kræmmermarked besluttede sig for at rykke det til februar måned.

Et lille sats hun oplever er blevet utrolig godt modtaget - i hvert fald fra kræmmernes side.

– Salget af boderne er gået over al forventning, jeg kunne have solgt flere borde, så der er efterspørgsel på at komme ud og stå på kræmmermarked, fortæller Trine Saksaa, som også er bestyrer af forsamlingshuset.

 


 


Trine Saksaa forventer, at der kommer flere mennesker søndag, for der har folk mere lyst til at tage på tur, mener hun. Foto: Sarah Thun Kristensen

 

Hun medgiver, at det har været en lidt stille start - hun er dog forhåbningsfuld.

– Der har været noget, men ikke det helt vilde. Nu er det også kun lørdag, så det er nok først i morgen, folk får lyst til at komme lidt på tur, gætter hun.

Der bliver solgt mange forskellige ting. Nyt, håndlavet og brugt, og nogen er mere kreative end andre. Selv har arrangøren ikke nogen bod i denne omgang, men hun har tænkt sig at kigge forbi begge dage.

Med udsigt over hele den store sal står Pia Grønbech Hansen og hendes datter Jolina. De har aldrig stået på sådan et marked før, men fordi de havde så mange ting, de ellers ville sende til genbrug blev de enige om at give det et skud med en stand på byens kræmmermarked.

– Nu skulle vi lige prøve at se, om vi kan sælge noget, og vi har da solgt lidt allerede, smiler hun. De omkring 25 stadeholdere står klar i Nyker Forsamlingshus igen søndag.

 


 


Der er lidt stille på kræmmermarkedet i Nyker lørdag omkring middagstid. Foto: Sarah Thun Kristensen

 



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT