Bornholms største græskar kåres på søndag

Bornholms største græskar kåres på søndag
Børn og barnlige sjæle inviteres igen i år til at udskære græskarfigurer på Hasle Havn. Arkivfoto: Holger Larsen
Tirsdag 8. oktober 2024 • 19:00
Holger Larsen
Journalist
Tirsdag 8. oktober 2024 • 19:00

Efterårsferien skydes i gang med græskarbegivenhed på Hasle Havn.

32 kilo.

Det var vægten på de største græskar, da bornholmsmesterskaberne i kæmpegræskar fandt sted første gang i 2023. Noget tyder på, at man kommer op i højere vægtklasser, når 2024-udgaven af konkurrencen finder sted på Hasle Havn søndag den 13. oktober.

Hasle og Omegns Byting tog initiativ til konkurrencen for at få noget mere aktivitet i efterårsferien, og man fik Lilliendal Plantecenter og Bornholms Tidende som samarbejdspartnere.

Deltagerne har kunnet hente gratis kæmpegræskarfrø på Lilliendal, men konkurrencen er åben for alle, der har dyrket græskar på Bornholm.

Der er cirka 20 tilmeldinger til kåringen af de største græskar, oplyser en tilfreds Kaj Erik Mortensen, formand for bytinget.

Han glæder sig også over, at mange sponsorer har lyst til at støtte arrangementet, hvilket blandt andet betyder, at der er mange flotte præmier på spil, og at man kan servere både græskarsuppe og græskarbrød.

Indvejning

Det hele finder sted på Havnetorvet, hvor der klokken 10 åbnes for aflevering af græskar og indvejning til konkurrencen. Festpladsen åbner for salg af mad og drikkevarer klokken 11, hvor man også kan være med til udskæring af græskarfigurer.

Kåringen af de største græskar finder sted klokken 12. Herefter er der præmiering af de flotteste græskarudskæringer og underholdning for børn og hele familien, inden festpladsen lukker klokken 15.

Den nye scene på Havnetorvet tages i brug til arrangementet.

På dagen vil det også være muligt at besøge motorklubben Columbus’ udstilling på havnen, og skonnerten Freja holder åbent hus. Man kan også tage en tur på kanaløen, hvor de to sheltere for nylig er blevet suppleret med en bålhytte, og der er opsat læhegn.

– Der er initiativer i gang med henblik på flere aktiviteter i Hasle i efterårsferien. Det ligger dog ikke helt fast endnu, siger Kaj Erik Mortensen.



Der er lagt op til en spændende konkurrence ved BM i kæmpegræskar. Foto: Holger Larsen

 



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT