Gulvet er Timberman egetræsplanker med skibsfuger, og ejendommen er et ’smarthouse’, hvor man kan styre alt fra en smartphone.
Udvendigt kan de nye købere få glæde af en udendørssauna og en træterrasse med douglastræ fra Østerlars Savværk, samt en tredobbelt garage og gårdsplads med plads til flere biler og skur på 10 kvadratmeter.
Ejendomsmægler Mads Löwe Bruun oplyser, at der har været en pæn interesse for ejendommen, som blev sat til salg i juli 2021. Handlen af det udbudte sommerhus blev afsluttet i december samme år. Udbudsprisen var 13,5 millioner kroner.
Löwe Bruun Bornholm er en uafhængig ejendomsmæglerforretning, som drives af parret Nanna og Mads Löwe Bruun i Gudhjem.
På boligportalen Boliga findes markedets dyreste fritidshus til salg på Bornholm i Grevens Dal i Gudhjem til en pris af 7.495.000 kroner.