Det gode valg

NOTITS | ANDAGT | Fredag 2. maj 2025 • 06:00
Af:
Robert Bladt "Anno Domini"
Lohse
NOTITS | ANDAGT | Fredag 2. maj 2025 • 06:00

Fredag. Thomas mente, at han kunne tro, når blot han fik tilstrækkeligt med beviser for Jesu opstandelse. Apostlen Johannes lærer os, at vi må sætte vores lid til noget andet end vores egen evne til at træffe afgørelser på troens område. "Enhver, som tror, at Jesus er Kristus, er født af Gud." Hvis du og jeg tror på Jesus, skyldes det ikke, at vi er mere disponerede for at tro eller har større evne til at tolke troens begivenheder end andre mennesker. Det er ene og alene et udtryk for, at Gud har gjort noget med os. Han har sat os i stand til at gøre det, som intet menneske kan af sig selv: tro på Jesus som frelseren fra Gud.

At tro, at Jesus er Kristus, er mere end at have en bestemt mening om Jesu identitet. Det er mere end at mene, at Jesus levede som et menneske, døde på et kors og opstod på tredjedagen. Det er at tro, at alt dette skete for min skyld, for at mine synder kunne blive sonet, og for at jeg kan leve evigt i kraft af Jesu opstandelse.

Dermed er al selvros udelukket. Jeg kan ikke rose mig af mine gerninger, for jeg frelses af tro på Jesus uden gerninger. Jeg kan heller ikke rose mig af min tro, for troen på Jesus har Gud født i mig, og min egen fødsel har jeg ingen indflydelse på.

Hvis jeg endelig vil være en smule stolt, er der kun én ting, jeg kan rose mig af, det er min afmagt. Min afhængighed af Gud kan få mig til at træffe rigtige og gode valg. Som f.eks. at opsøge et fællesskab, hvor man er sammen om Jesus. Thomas kunne ikke tro. Men han traf et rigtigt valg, da han alligevel var sammen med de andre disciple den søndag, hvor Jesus kom og gav ham troen.

1 Joh 5,1-5



FÅ ABONNEMENT