Hun stillede spørgsmålet til ministeren på baggrund af Tidendes henvendelse til samtlige handicapordførere, samt transportordførerne i færgeforligskredsen, om, hvorvidt de mener, der skal være krav om mere end minimum én elevator på færgerne i det nye udbud.
Marlene Harpsøe finder ministerens svar beklageligt:
– Ministeren vil beklageligvis ikke udtale sig eller give et konkret svar på, om ministeren vil sikre to elevatorer på færgerne, siger hun til Tidende efter at have læst ministerens svar.
– Det er virkelig vigtigt, at man sikrer to elevatorer, så mennesker med handicap reelt kan komme rundt på færgen i tilfælde af nedbrud. Det er mest værdigt og ordentligt. Jeg håber virkelig, at ministeren vil sikre, at tilgængeligheden er i orden. Før kan vi ikke være tilfredse, tilføjer hun.