De bygningsmæssige forhold i Tinghuset på Store Torv og retsbygningen i Damgade i Rønne er utidssvarende. Det fortalte retspræsident Henrik Engell Rhod til Tidende tidligere på ugen. Han ærgrede sig samtidig over, at der i en igangværende politisk forhandling om fordeling af 1,8 milliarder kroner til domstolene ikke er udsigt til, at Retten på Bornholm får penge til at forbedre forholdene.
Han får opbakning fra Dommerforeningen, hvis formand mener, politikerne bør finde penge til en ny retsbygning på Bornholm i den aftale for de danske domstole, de forhandler for tiden. Det fortæller DR Bornholm.
– Vi står fuldt bag retten og retspræsidenten på Bornholm, når han siger, at hvis man kan finde nogle ekstra penge under de politiske forhandlinger, så bør Rønne komme op på listen som et af de steder, hvor man skal gøre noget, siger han til Tidende.
For et par uger siden henvendte folketingsmedlem Peter Juel-Jensen (V) sig til partifællerne Torsten Schack Pedersen og Preben Bang Henriksen med samme budskab om, at Retten på Bornholms fysiske rammer ikke lever op til nutidige standarder.