Tre gange Oluf Høst for 3.000 kroner

Tre gange Oluf Høst for 3.000 kroner
Foto: Bruun Rasmussen
NYHED | ABONNENT | 20. JAN 2024 • 15:30
Tommy Kaas
Redaktør
NYHED | ABONNENT
20. JAN 2024 • 15:30

Første, anden, tredje... Vi kigger på spændende salg fra danske og internationale auktionshuse, hvor emner med bornholmsk relation er under hammeren.

Tre papirarbejder af Oluf Høst (1884-1966) sælges i den kommende uge hos Bruun Rasmussen i Lyngby. Blandt dem en lille tegning af et sejlskib i solens stråler - afbilledet herover. Det måler 10x12 centimeter, og hele herligheden med de tre tegninger (to af dem er sat i samme ramme) ventes at koste i omegnen af 3.000 kroner.

 

 

Maibritt Jönsson og Pete Hunners fantastiske glaskunst var i mange år en kæmpe succes hos Baltic Sea Glass. Denne skål er fra 2002 og skal i den kommende uge sælges hos HannoVerum i Hannover, Tyskland. Den måler 10 centimeter i højden og har en diameter på 12,5 centimeter. Vurderingen er sat til godt 500 danske kroner.

 

 


 

Auktionshuset.com, det tidligere Lauritz, har sat en – skal vi kalde det – optimistisk vurdering på et maleri af Gudhjem-maleren Mogens Hertz (1909-1999). De røde tage og havet i baggrunden er skildret fint på det store billede, der måler en meter i bredden. Vurderingen er sat til 14.000 kroner, og auktionen løber frem til onsdag.

 

 

Svaneke-keramikeren Peter Duzaine-Hansen (1944-2002) dukker ikke så ofte op på auktionerne, men fra storsamleren Hans-Henrik Dyhr sælger Bruun Rasmussen på tirsdag fire stykker keramik på samme nummer.

De tre er små, brune øreskåle, mens det sidste er en 24,5 centimeter høj vase med dekoreration i polykrom glasur. Vasen så dagens lys i Svaneke i 1986, fremgår det af bunden. Vurderingen for de fire stykker keramik er sat til beskedne 2.000 kroner.

 

 


Et bornholmsk landskab med en enkelt røgeriskorsten blev tidligere på måneden solgt hos Bruun Rasmussen. Det er malet af Kræsten Iversen (1886-1955), som siden begyndelsen af 1920'erne tilbragte mange somre på Bornholm. Vurderingen var 6.000-8.000 kroner, men helt så højt nåede buddene ikke. Hammerslaget lød på 5.000 kroner.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT