Sangerne er de samme, men navnet er nyt

Sangerne er de samme, men navnet er nyt
Nordlandskoret er i denne tid ved at øve et juleprogram. Privatfoto
KULTUR | Tirsdag 19. november 2024 • 05:30
Holger Larsen
Journalist
KULTUR | Tirsdag 19. november 2024 • 05:30

Olsker Elsker Kor har skiftet navn til Nordlandskoret.

Det startede meget lokalt i Olsker i 2017, men det blev hurtigt et initiativ, som trækker deltagere fra hele Bornholm.

Olsker Elsker Kor har derfor besluttet at skifte navn til Nordlandskoret.

– Nu kommer der så mange fra andre dele af Bornholm, sågar helt fra Rønne, at vi fandt det naturligt at skifte navn, siger bestyrelsesmedlem Alex Kaufmann.

– Vi har næsten fra starten været omkring 30 medlemmer, og vi er i dag 32. Det er meget fint. Der er altid lidt nervøsitet før hver sæson. Kommer der nu medlemmer nok? For korlederen er ikke gratis. Der skal nogle penge i kassen, siger Alex Kaufmann.

Ud over det nye navn præsenterer koret sig også med en ny korleder.

– Vi har fået en meget dygtig korleder, Anja Lillemæhlum, der er professionel cellist og underviser på musikskolen. Hun har helt klart det faglige grundlag i orden, og hun har også de pædagogiske evner til at holde sammen på koret, hvilket er mindst lige så vigtigt, siger Alex Kaufmann.

Allinge Kirke

Koret kalder sig et rytmisk nordbornholmsk kor, hvor alle er velkomne. Man beskriver sig selv med ord som sangglæde, intuitiv musikalitet og hjertevarmt.

Repertoiret er en bred blanding af internationale rytmiske og traditionelle danske sange.

Koret øvede i starten i Ols Kirke, men da pladsen blev for trang, flyttede koret til Allinge Kirke, hvor det øver hver tirsdag aften.

– Vi er ikke et kirkekor, men vi har en aftale med kirken om, at vi hvert år forbereder et repertoire til kirkens juleafslutning, hvor vi synger sammen med menigheden. Det er det repertoire, vi er i gang med at øve i denne tid. Der er ingen salmer imellem, men det er nogle gode gedigne danske sange, siger Alex Kaufmann.

I de forgangne sæsoner har koret desuden sunget på øens plejecentre-og hjem, ved Folkemødet, til juletræstænding i Allinge og koncert i Musikhuset Rønne.

Workshop

Foreningen Nordlandskoret har de seneste år arrangeret et offentligt udbudt weekendkursus med en anerkendt korleder og pianist. I 2025 bliver det den 26.-27. april, hvor man slutter af med en koncert i Kærnehuset i Allinge, oplyser Alex Kaufmann.

– Der er intet forandret i korets idé om at vi alle har en sangstemme. Derfor er det åbent for alle, som har lyst til at opleve fornøjelsen ved at bruge stemmen. Man behøver ikke at kunne noder, tilføjer han.

Kormedlemmerne er et bredt udsnit. Bortset fra, at der kun er seks mænd i koret, beklager Alex Kaufmann, der har en opfordring til mændene:

– Kom og syng.

– Aldersfordelingen er bred. Jeg er 70 og en af de ældste, mens den yngste nok er sidst i 20’erne, siger han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT