Forventer 1.800 deltagere

Forventer 1.800 deltagere
Danmarks Naturfredningsforening forventer, at 1.800 bornholmere vil deltage i den årlige affaldsindsamling, heraf 1.544 børn fra skoler og dagtilbud. Pressefoto: Maria Schumann
NOTITS | KULTUR | 31. MAR • 11:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 31. MAR • 11:00

Når der er landsdækkende affaldsindsamling i midten af april, forventer arrangøren, at der vil være omkring 1.800 deltagere her på øen.

Det er i uge 16, Danmarks Naturfredningsforening arrangerer sin årlige affaldsindsamling, og på landsplan regner foreningen med, at godt 200.000 medvirker.

I hverdagene deltager skoler og dagtilbud, og ugen igennem bliver der desuden lavet lokale indsamlingsarrangementer, hvor foreninger, virksomheder og privatpersoner inviterer andre med ud at samle affald.

Her på øen er der aktuelt arrangeret indsamlinger i Hasle, Nyker og Nexø, fremgår det af arrangementets hjemmeside.

Sidste år deltog omkring 190.000 voksne og børn i landsindsamlingen, og på blot en enkelt uge samlede de 80 ton affald, fortæller Danmarks Naturfredningsforening.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT