Aviskokkens kogebog vinder specialpris

Sune Rasborgs kogebog "Mâd" bliver belønnet, fordi den er vigtig for madkulturen.
Det er ikke alle forundt at få at vide, at de har skabt en milepæl inden for det, de arbejder med, men den besked har kok og kogebogsforfatter Sune Rasborg netop modtaget. De flotte ord kommer fra Edouard Cointreau, som har stiftet og står i spidsen for Gourmand World Cookbook Awards, der hvert år hylder verdens bedste kogebøger.
Dem er Sune Rasborgs "Mâd" blandt i 2024, hvor den modtager en specialpris anledning af prisoverrækkelsens 30 års jubilæum.
"Du får en Special Award i 2024, det er endeligt. Din bog er en vigtig milepæl for de årtier, hvor gastronomi blev en global madkultur", skriver Edouard Cointreau til Sune Rasborg, som selvfølgelig er glad.
– Jeg er faktisk ekstra glad for det, for som han skriver, så er det en vigtig bog for madkulturen, og han har læst tusindvis af kogebøger de seneste 30 år. Det er dejligt, synes jeg, siger Sune Rasborg.
Han har deltaget i konkurrencen mange gange og vundet andre priser, men årets pris betyder noget særligt.
– Dagen før eller dagen efter, jeg fik beskeden, erfarede jeg, at Fødevareministeriet er gået i gang med en opskriftsindsamling, hvor man prøver at samle gamle opskrifter ind, fordi folk ikke laver nok mad selv. Derfor synes jeg faktisk, at min pris er en lille smule aktuel, fordi min bog netop handler om gamle bornholmske opskrifter, siger Sune Rasborg.
Ved ikke hvornår
Allerede inden beskeden fra Gourmand World Cookbook Awards var Sune Rasborg glad for "Mâd", som i hans øjne er blevet ret god. Alligevel betyder det noget, at Edouard Cointreau fremhæver bogen.
– At få den anerkendelse fra en, som ved så meget om madkultur i hele verden og har læst så mange kogebøger, er ret fedt, synes jeg. Han har læst mellem 300 og 500 kogebøger om året, der bliver leveret til den konkurrence, og det har stået på i 30 år, så han har virkelig kigget mange igennem, siger Sune Rasborg.
Selvom han ved, at han får en pris, ved han hverken hvornår eller hvor, prisoverrækkelsen kommer til at foregå. I anledning af Gourmand World Cookbook Awards' 30 års jubilæum vil der nemlig være mange forskellige begivenheder i det næste halve år.
– Den første bliver i Portugal, men de ved ikke, hvor selve uddelingen skal være. Den har været i Kina, Paris og Umeå, alle mulige steder, siger Sune Rasborg og tilføjer, at han meget gerne vil være med til årets uddeling.
Det var han ikke sidste år, hvor prisuddelingen foregik i Saudi Arabien.
– Der blev jeg også inviteret ned, men det valgte jeg at springe fra. Jeg skal eddermame ikke til Saudi Arabien og støtte det land. Jeg behøver heller ikke tage til Kina mere. Jeg håber, det bliver et sted i Europa, så det bliver overkommeligt at tage derhen, siger han.
Godt nyt til tre foreninger
SPONSOREREDE MEDDELELSER

Ejn sokkabajnt
Kan siges til en dreng, der render rundt på strømpefødder. På tilsvarende vis kan en pige kaldes for ‘en sokkabajnta’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration