Kaptajnen vil i retten

KRIMI | Tirsdag 17. juni 2025 • 16:38
KRIMI | Tirsdag 17. juni 2025 • 16:38

”Du sejlede for hurtigt og begik en alvorlig brist i det sømandskab, der kan forventes af en kaptajn, og det bliver du dømt for.”

Det var tingsrätten i Malmøs dom over en kaptajn på Express 5, efter han den 27. maj 2023 sejlede færgen ind i både kajen og en pram i Ystad Havn. Men den afgørelse er kaptajnen ikke enig i. Så nu vil have prøvet sagen i hovrätten, der svarer til den danske landsret.

– Det er blevet besluttet, at kaptajnen vil anke sin dom. Men indtil den sag ruller, har vi ikke nogen kommentarer, siger kommunikationschef i Molslinjen, Jesper Maack.

I tingsrätten blev kaptajnen dømt til samlet at skulle betale 40 dagbøder af 600 svenske kroner, 1.000 kroner til Offerfonden og 66.175 kroner til den svenske stat i sagsomkostninger.

Der er ikke berammet noget tidspunkt for ankesagen.

Kaptajnen sagde under retssagen, at han havde mere end 5.000 anløb i Ystad bag sig, men erkendte samtidig, at han muligvis sejlede med en fart på 10 knob, hvilket er det dobbelte af den tilladte hastighed i den indre havn i Ystad. Kaptajnen forklarede desuden, at han pludselig var blevet distraheret af noget uforklarligt, hvorfor han ikke kunne nå at ændre kurs og derfor sejlede ind i kaj og pram, hvilket ifølge retten kunne have bragt eventuelle personer ombord på prammen i livsfare.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT