Von der Leyen lover Moldova en åben dør til EU efter valg
Ved søndagens parlamentsvalg valgte Moldova Europa, og EU's dør står åben, siger von der Leyen.
- Moldova, du har gjort det igen. Intet forsøg på at så frygt eller splid kunne bryde din beslutsomhed.Sådan skriver EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, på det sociale medie X.
Udmeldingen kommer efter et parlamentsvalg i Moldova, som skabte dyb bekymring i Bruxelles for, om russisk påvirkning ville få Moldova til at feje det proeuropæiske regeringsparti, PAS, ud af regeringskontorerne.
Men det skete ikke. Tværtimod.
Med næsten alle stemmerne i søndagens valg optalt står PAS til at få 50,06 procent af stemmerne.
Det fremgår af optællingen hos Moldovas centrale valgkommission, hvor 99,65 procent af stemmerne er optalt.
Nyhedsbureauet AFP skriver, at PAS dermed har vundet valget.
Det har stor betydning for landets fremtid, mener von der Leyen.
- Du har gjort dit valg klart: Europa. Demokrati. Frihed.
- Vores dør står åben. Og vi vil stå ved din side hvert skridt på vejen. Fremtiden er din, skriver von der Leyen på det sociale medie X.
I 2023 fik Moldova sammen med Ukraine status af EU-kandidatland. Dermed er landet på vej til at blive medlem af EU, hvis man fortsætter med at gennemføre de nødvendige reformer.
Med valgsejren til PAS, som er præsident Maia Sandus parti, kan Moldova nu arbejde videre på at indfri det mål.
Maia Sandu har beskrevet valget som et eksistentielt øjeblik for det lille, fattige østeuropæiske land, der i årevis har svinget mellem russisk og europæisk indflydelse.
Med et fortsat flertal i Moldovas parlament, der har 101 pladser, vil PAS kunne fortsætte med at arbejde for målet om EU-medlemskab i 2030 og endegyldigt bryde Moldovas afhængighed af Rusland.
Også dansk erhvervsliv glæder sig over valgresultatet, fordi det sender et klart signal til resten af verden om, at Moldova ønsker at orientere sig mod EU og væk fra Rusland - også økonomisk, siger vicedirektør i DI Marie Gad.
- For Moldovas virksomheder og landets økonomi giver valget mulighed for at fortsætte samarbejdet om mere samhandel og øget økonomisk samarbejde med EU.
- Det er også gode nyheder for de europæiske virksomheder, der ønsker at investere i landet, siger Marie Gad.
Maia Sandus regering har tidligere advaret befolkningen om, at Rusland skal have forsøgt at påvirke valget ved at sprede misinformation og ved at købe stemmer.
Stanislav Secrieru, som er Sandus nationale sikkerhedsrådgiver, har ifølge Reuters sagt, at blandt andet regeringens hjemmesider er blevet udsat for cyberangreb, og at der har været falske bombetrusler mod valgsteder i Moldova og i udlandet.
Rusland har dog nægtet indblanding.
De 50,06 procent stemmer er en smule mindre, end PAS fik i 2021, hvor partiets andel endte på 52,8 procent.
Prorussiske Blocul Patriotic har fået næstflest stemmer og står i optællingen til 24,25 procent. Herefter følger Alternativa, som nyhedsbureauet Reuters beskriver som proeuropæisk, med 7,98 procent.
Ifølge det britiske medie BBC ligger valgdeltagelsen i søndagens valg på over 52 procent, hvilket er højere, end man har set i landet de seneste år.
/ritzau/