Von der Leyen: Kina skal rette op på EU's urimelige handelsunderskud

UDLAND16. SEP 2026 • 09:30

EU er klar til at bruge "alle værktøjer" for at få Kina til at stoppe unfair konkurrence, siger von der Leyen.

EU's handelsunderskud med Kina er nu oppe på én milliard euro "om dagen".

Det siger EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, i sin State of the Union-tale.

- Det har nået et vendepunkt. Nogle siger, at det andet Kina-chok truer. Men det er allerede her. Det kan ses i vores lokalsamfund og på fabrikkerne overalt i Unionen. Det fører til deindustrialisering i Europas industrielle kerneområder. Dette er uholdbart.

- Det er derfor, vi er i dialog med Kina for at genoprette balancen i vores handel. Men denne dialog skal nu føre til resultater, siger von der Leyen.

Dermed gør hun det klart, at EU's tålmodighed er ved at udløbe. Meldingen kommer, mens EU-Kommissionen fortsat forhandler med Kina.

Nu skal der komme resultater, fastslår kommissionsformanden.

- Lad mig sige det helt klart: Vi vil bruge alle de midler, vi har til rådighed, for at genoprette balancen i vores forhold. Ord er gode. Men handlinger er bedre, siger von der Leyen.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT