Trump kalder anklager for sindsforvirret efter høring om valgsvindel
USA's præsident kalder Jack Smith et "sindsforvirret dyr" i forbindelse med høring om retssager mod Trump.
Tidligere specialanklager Jack Smith, som i 2022 blev udpeget til at lede efterforskningen af to sager mod Donald Trump, fastholder under en høring i Kongressen, at der var grundlag for at rejse tiltale mod Trump.Det skriver det amerikanske medie CNN.
Høringen har fået Trump til tasterne, og på sit sociale medie, Truth Social, skriver USA's præsident, at Jack Smith er et "sindsforvirret dyr".
- Jack Smith er et sindsforvirret dyr, som ikke skulle have lov til at udøve jura, skriver Trump blandt andet.
Sagerne, som Smith har stået i spidsen for, var en sag om Trumps formodede forsøg på at omstøde resultatet af præsidentvalget i 2020 og en sag om opbevaring af klassificerede dokumenter i Trumps private hjem i Florida.
- Vores efterforskning frembragte ud over enhver rimelig tvivl beviser for, at præsident Trump begik ulovligheder.
- Hvis jeg blev spurgt, om jeg ville rejse en sag mod en tidligere præsident på baggrund af de samme fakta i dag, ville jeg gøre det, uanset om præsidenten var republikaner eller demokrat, siger Jack Smith under høringen ifølge CNN.
Smith understreger, at Trumps politiske holdninger og hans præsidentkandidatur ikke spillede nogen rolle for, at sagerne blev rejst.
Samtidig giver Jack Smith udtryk for, at Trump-regeringen efter hans overbevisning har straffet anklagere, ansatte i FBI og andre medarbejdere under USA's justitsministerium, som har arbejdet på sagerne mod Trump.
Umiddelbart efter, at Trump blev indsat som præsident i januar 2025, blev en række offentlige anklagere fyret af Trumps regering.
Alle havde deltaget i efterforskningen af sagerne om forsøg på at omgøre præsidentvalget i 2020 og Trumps opbevaring af klassificerede dokumenter.
Jack Smith indikerer, at retsstatens principper er på spil i USA.
- Efter næsten 30 år i offentlig tjeneste - herunder i internationale sammenhænge - har jeg oplevet, hvordan retsstatsprincippet kan blive udhulet. Min frygt er, at vi har oplevet, at retsstatsprincippet har fungeret så længe i vores land, at mange af os tager det for givet, siger Smith.
Høringen finder sted i Repræsentanternes Hus' retsudvalg.
Sagerne mod Trump blev droppet, efter Trump blev valgt som præsident for anden gang. Ifølge Smith havde anklagemyndigheden ikke mulighed for at retsforfølge en siddende præsident.
/ritzau/
