KØB ABONNEMENT

Russisk nyhedsbureau: Svensker anholdt af efterretningstjeneste

UDLAND • 15. OKT 2026 • 10:21

En svensk statsborger havde planer om at udføre sabotage mod russiske militærfaciliteter, siger Tass.

Ruslands efterretningstjeneste, FSB, oplyser ifølge det statslige russiske nyhedsbureau Tass, at en svensk statsborger er blevet anholdt for ulovligt at have krydset grænsen til Rusland.

Ifølge FSB havde svenskeren planer om at udføre angreb på russiske militærfaciliteter.

- Den Føderale Sikkerhedstjeneste (FSB, red.) har anholdt en svensk statsborger, der ulovligt havde krydset den russiske statsgrænse, i Pskov, lyder det fra FSB.

- Under påskud af at ville slutte sig til Ruslands væbnede styrker rejste han til Rusland for at udføre sabotage og terrorangreb på militærfaciliteter.

Tass skriver også, at svenskeren har kæmpet for Ukraine i krigen mellem Rusland og Ukraine.

Regionen Pskov ligger i det nordvestlige Rusland og grænser op til Estland og Letland.

Ifølge FSB's pressetjeneste skal svenskeren fra februar til juni i år have arbejdet for det, Rusland betegner som en terrororganisation.

Tass skriver, at han var chef for droneenheden ved den 24. separate stormbataljon.

- Der er dokumenter, der bekræfter hans deltagelse i fjendtligheder imod vores land som en del af Ukraines væbnede styrker, skriver FSB ifølge Tass.

Der er blevet åbnet en straffesag mod svenskeren. Han er mistænkt for ulovligt at have krydset grænsen til Rusland, for at organisere en terrororganisations aktiviteter og for at have været lejesoldat.

Ifølge det svenske nyhedsbureau TT cirkulerer der i russiske statsmedier en video, hvor den svenske mand bliver afhørt af den russiske sikkerhedstjeneste.

Det svenske udenrigsministerium oplyser til TT, at det ikke har flere oplysninger, end hvad der er fremme i medierne.

- Udenrigsministeriet har taget meldingerne i medierne til efterretning, men arbejder ikke på en sådan sag i øjeblikket, lyder det i en mail til nyhedsbureauet.

Sveriges fungerende statsminister, Ulf Kristersson, siger på vej til EU-topmøde i Bruxelles, at han også kun har hørt om sagen fra medierne.

- Vi forsøger at undersøge det via vores ambassade i Moskva, siger han.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT