USA og Iran er kommet med forskellige meldinger omkring aftale, der ventes underskrevet fredag i Schweiz.
USA og Iran har indgået en aftale, der har til formål at afslutte konflikten mellem landene.Den fulde aftaletekst er endnu ikke blevet offentliggjort, men efter planen ventes aftalen at blive underskrevet på fredag ved en ceremoni i den schweiziske by Genève.
Aftalen blev annonceret søndag aften af Pakistans premierminister, Shehbaz Sharif, og senere bekræftet af USA's præsident, Donald Trump, og Irans viceudenrigsminister, Kazem Gharibabadi.
Her er nogle af de vigtigste punkter, der er kommet frem om aftalen:
* Hormuzstrædet:
USA's blokade af iranske havne vil blive ophævet, så snart aftalen er underskrevet, og skibene vil igen kunne sejle frit, melder Donald Trump. Han siger også, at skibstrafikken vil være toldfri.
Hormuzstrædet har spillet en central rolle i konflikten, da en femtedel af verdens olie og gas normalt passerer gennem strædet. Krigen har fået energipriserne til at stige.
* Irans atomprogram og en 60-dages forhandlingsperiode:
Trumps vigtigste argument for at indlede krigen var at forhindre Iran i at udvikle atomvåben.
Irans viceudenrigsminister, Kazem Gharibabadi, oplyser, at der efter fredagens underskrivelse vil blive indledt en forhandlingsperiode på 60 dage omkring en atomaftale.
Et iransk krav er dog, at USA forinden frigiver indefrosne iranske aktiver, hvilket Trump-administrationen ikke har kommenteret.
Det har tidligere været fremme, at USA ligger inde med 24 milliarder dollar i indefrosne iranske aktiver. Det svarer til 151 milliarder kroner.
Hvis ikke Iran underskriver en atomaftale, truer Trump med at genoptage de militære angreb. Alternativt overvejer præsidenten at lade USA påtage sig en rolle som "Mellemøstens vogter" og opkræve 20 procent af regionens indtægter.
* Libanon:
Aftalen mellem USA og Iran omfatter også Libanon, melder Pakistans premierminister, Shehbaz Sharif. Samme melding er kommet fra Irans viceudenrigsminister.
USA har endnu ikke kommenteret på denne del. Det samme gør sig gældende for Israel, der mandag morgen endnu ikke har reageret på aftalen.
Israel udførte så sent som søndag angreb i Libanon på den Iran-allierede Hizbollah-milits.
* Underskrivelsen:
Aftalen vil blive underskrevet fredag, melder Trump og Pakistans premierminister, Shehbaz Sharif. Sharif nævner samtidig, at underskrivelsen vil foregå i den schweiziske by Genève.
Det er uvist, hvem der deltager i underskrivelsen. USA's vicepræsident, J.D. Vance har udtalt, at han forventer at deltage, og at Trump måske også vil møde op. Det vides ikke, hvem der deltager fra iransk side.
Et tidspunkt for fredagens underskrivelse er endnu ikke meldt ud.
Kilder: Reuters, CNN og BBC.
/ritzau/