De mange udmeldinger om en snarlig USA-Iran-aftale fortsætter, og nu modsiger Trump Iran.
Det er planlagt, at en aftale med Iran skal underskrives søndag.Det skriver USA's præsident, Donald Trump, på det sociale medie Truth Social lørdag.
- Aftalen er planlagt til at blive underskrevet i morgen, og umiddelbart efter er Hormuzstrædet åbent for alle, skriver præsidenten, der også før har sagt, at en aftale om at afslutte krigen var tæt på.
Meldingen fra Trump er umiddelbart i modstrid med en iransk udmelding, som kom tidligere lørdag.
Således lød det fra Irans udenrigsministerium, at en aftale ikke vil blive underskrevet denne weekend.
- Vi må vente og se med det præcise tidspunkt for underskrivelsen, men det bliver ikke i morgen, sagde Esmaeil Baghaei, talsperson for landets udenrigsministerium, lørdag ifølge statsmedier.
- Det kan ikke udelukkes, at der er en mulighed for, at dette kan ske i de kommende dage, fortsatte han.
Mægleren Pakistan er dog kommet med en melding, der minder om Trumps. Således lød det herfra, at aftalen kan blive færdiggjort i løbet af de næste 24 timer.
- Vi er tættere på en fredsaftale end nogensinde før, skrev Pakistans premierminister, Shehbaz Sharif, tidligere lørdag på X.
- Da der ventes en færdiggørelse i løbet af de næste 24 timer, gør Pakistan sig klar til en elektronisk underskrivelse af fredsaftalen umiddelbart bagefter, hvilket bliver efterfulgt af tekniske drøftelser næste uge.
De amerikanske og israelske angreb på Iran 28. februar blev begyndelsen på en indtil videre tre en halv måned lang krig. I forbindelse hermed er konflikten mellem Israel og den Iran-allierede Hizbollah-milits også blusset op.
Tusindvis er blevet dræbt, hovedsageligt i Iran og Libanon, og globale energipriser er steget markant.
Iran og USA forhandler om et såkaldt aftalememorandum, som skal fastsætte en politisk ramme for at nå videre frem mod en mere detaljeret aftale.
Rammeaftalen lægger op til, at Hormuzstrædet genåbnes, og at USA ophæver en flådeblokade af iranske havne. Det siger kilder på begge sider af forhandlingerne til nyhedsbureauet Reuters.
Når den første aftale er indgået, ventes det, at der påbegyndes forhandlinger om Irans atomprogram. Det var en afgørende del af den amerikanske præsident Donald Trumps begrundelse for at starte krigen.
/ritzau/